Bilo je drame, komedije i apsurda u završnici prolećnog superligaškog putovanja FK Novi Pazar, što je najvažnije umesto u jednom trenutku već viđenog ,,tragičnog“ usledio je srećan kraj. Drama koja je počela porazom od Vojvodine golom primljenim u 90. minutu vrhunac dostiže posle završetka utakmica 28. kola, u kojem Novi Pazar ,“pada“ u Ivanjici, a Radnički i BSK na volšeban način pobeđuju u Užicu i Novom Sadu.
Umesto da bod osvojen u duelu s Partizanom donese samopouzdanje ekipi usledio je sunovrat na tabeli. Nerazumni ispad jednog ,“navijača“ koji tokom duela sa šampionom naočarima za sunce pogađa pomoćnog sudiju u slepoočnicu za posledicu je imao novu suspenziju stadiona. Da li je igranje meča s Vojvodinom pred praznim tribinama Gradskog stadiona bila jedina moguća kaznena mera koju je Disciplinska komisija FSS mogla da donese? Nije. Da li se incident ( ne i jedini na toj utakmici) dogodio? Jeste. Visoka novčana kazna trebalo je da bude dovoljna mera obzirom da su u pojedinim sličnim situacijama drugim klubovima kapije stadiona ostale otvorene. Kako stvari stoje Novi Pazar neće biti drastično kažnjen samo onda kad na njegovim utakmicama bude gledalaca onoliko koliko ih ima na Karaburmi i u Borči.
Dani komedije u FK Novi Pazar poklopili su se sa dramatičnim trenucima. Posle poraza u Ivanjici Sekretarijat kluba ( do tog trenutka nepoznat klupski organ ) oglasio se saopštenjem povodom „prepuštanja“ bodova Radničkom i BSK od strane Slobode i Donjeg Srema. Dogodilo se nešto što je očigledno, a nije dokazivo nijednim pravnim aktom. U Srbiji ima dogovorenih utakmica, bilo ih je i u bivšoj Jugoslaviji ( Šajberovo 34. kolo iz 1986. godine samo je najpoznatiji primer ), ima ih i u velikim fudbalskim zemljama izuzev Engleske ( kako tretirati rezultat poslednjeg kola ovogodišnjeg prvenstva Nemačke Dortmund – Hofenhajm 1 : 2? ). Ne ispada, nego je naše prvenstvo poštenije od nemačkog, ako ni zbog čega drugog onda zato što su OFK Beograd i BSK igrali 1 :1.
Saopštenje Sekretarijata FK Novi Pazar je imalo za cilj i da se skrene pažnja javnosti na utakmicu Radnički KG – Vojvodina, jer je postojala osnovana sumnja da će Kragujevčani dobiti taj duel, a posebno smešno je izgledala rečenica u kojoj se kaže da će Upravni odbor kluba razmatrati i mogućnost istupanja iz lige (razmotrio i naravno odustao od ideje koja bi za posledicu imala silazak kluba u dva stepena niži rang takmičenja ). Pošteno gledajući Vojvodina ima bolji tim, ali zašto bi bilo iznenađenje da Radnički na Čika Dači pobedi Novosađane? Kao što je poznato Radnički je lako i očekivano osvojio tri boda u meču s ,,lalama“, ali je zato potpuno neočekivano Jagodina u utakmici za nju bez ikakvog značaja pobedila BSK u Borči. Dakle, Novi Pazar u ligi nije ostao zato što je ishitrenim, nepotrebnim, pa na izvestan način i nekorektnim saopštenjem izdejstvovan strah kod klubova koji su u poslednja dva kola odlučivali o njegovoj sudbini ( Radnički, Vojvodina), jer sam to nije bio u stanju zbog gomile propusta u ovoj polusezoni.
Časno bi bilo da se Sekretarijat kluba, ako još uvek postoji, sada oglasi javnom zahvalnicom FK Jagodina, kao i OFK Beogradu (u vreme nastajanja ovog teksta to se nije dogodilo ). Viteška igra i rezultati Jagodine u direktnoj su sprezi sa opstankom Novog Pazara u Superligi (u Kragujevcu igrali nerešeno, pobedili u Borči ). Da se razumemo, fudbaleri i trener Vučićević su najzaslužniji za opstanak u društvu naših najboljih klubova. Pobedili su Rad u trenutku kada su na njihove adrese upućivane najpogrdnije reči, kada ih je više od 90 odsto poznavalaca fudbala proglašavalo drugorazrednim i nedostojnim da nose dres Novog Pazara. Njima svaka čast, nisu ni izabrani da ovaj klub dovedu do vrata koja vode u evropske kupove. Ali budimo do kraja objektivni, kakvu vrednost bi imalo njihovo fenomenalno izdanje u duelu sa Radom da je BSK u ,,ligi u kojoj su svi rezultati unapred poznati“ pobedio Jagodinu ili OFK Beograd?
Šta bi bili apsurdi koji su obeležili poslednja kola šampionata, a direktno su vezani za FK Novi Pazar? Pre svega, to je neviđena sramota koju je fudbalerima naneo onaj koji je u javnost pustio vest da su pojedinci za sitan novac prodali utakmicu u Kuli. Ko god da je lansirao ovu prljavštinu morao je znati da je Bulatović pod injekcijama igrao meč s Radom, i da je Vasiljević dobio visoku temperaturu uoči susreta s Hajdukom. A, i da ništa od toga nije znao valjda je video Bulatovićeva dva gola koja su Novom Pazaru donela spasonosnih šest bodova i da je Vasiljević bio najstandardniji prvotimac ovog proleća. Očigledno da su se ,,izdajnici“ pošto-poto tražili, i da je izbor pao na nekog drugog ta priča bi možda i mogla da pije vodu, ovako? Da li je to nekoga trebalo opravdati i prebaciti krivicu za silne promašaje na one koji su sad u Novom Pazaru i ko zna da li ikad više, verovatno nikada nećemo saznati?
Da je fudbalerima koji su se časno borili za plavo – beli dres naneta velika sramota – jeste, ali je bruka i sramota otišla i na adresu kluba i grada Novog Pazara. Pretpostavka po kojoj je ova priča potekla iz ,,opozicionih krugova“ nema nikakvog smisla ( logično bi bilo da protivnici sadašnje klupske vlasti ,,udare“ na čelne ljude kluba, ne na fudbalere ), ako bi se ispostavilo da ima, kako onda ideologe ovakve izmišljotine nazvati opozicijom? Ono što je potpuno jasno, ovakvim potezom neko je nešto želeo da postigne. Vreme pred nama otkriće šta ili ćemo po ko zna koji put biti nemi svedoci još jedne besmislene neslane šale. Drugi apsurd je nerazuman raskorak nastao u izjavama trenera i vođstva kluba a tiče se suđenja na utakmicama plavo – belih. Nekarakteristično za trenersku branšu je da hvali suđenje na utakmicama u kojima njihovi timovi gube, a upravo tako je postupao šef struke Novopazaraca Nebojša Vučićević posle poraza njegovog tima od OFK Beograda, Slobode, Vojvodine i Javora. Ono što je video istinski fudbalski džentlmen Vučićević nikako se nije poklapalo sa viđenjem pojedinih čelnika kluba. Mogao je i on da se lati oprobanog recepta i da za sve nedaće okrivi sudije, a nije, i zato kapa dole pred Ušketom.
Novi Pazar je ostao u ligi i ništa od toga nije važnije. Da se ne dogodi da i u maju sledeće godine gledamo dobro poznatu predstavu isprepletanu elementima drame, komedije i apsurda, između ostalog, biće neophodno pored izmena u igračkom kadru uneti i neke drugačije manire u klub, jer se stekao utisak da se zaboravilo da je Novi Pazar već dve godine superligaš. Doduše, isto to i još mnogo više biće potrebno i našoj fudbalskoj organizaciji.
Slede promene
Predsednik Novog Pazara doktor Sead Malićević. izjavio je da je završena polusezona bila veoma teška za ovaj FK i najavio promene. „Ušli smo u polusezonu nedovoljno pripremljeni, igrački, finansijski, organizaciono.. Pošteno rečeno, opstali smo u Superligi jer su drugi bili slabiji od nas, a ne što smo mi bili dobri“, rekao je Malićević. „Biće ovo veoma burno leto u klubu, čućete mnogo pikantnih vesti. Vreme je za ozbiljne rezove i promene, najpre u rukovodstvu kluba, a onda i u igračkom kadru“, najavljuje predsednik Novog Pazara Malićević.
Poraz na kraju
U poslednjem 30. kolu Superlige fudbaleri Novog Pazara poraženi su u Kuli od Hajduka 2 : 0 ( 2 : 0 ). Golove za domaćina postigli su Lazar Veselinović u 3. i Vuković u 24. minutu. Noć uoči utakmice, u Vrbasu gde je ekipa prenoćila, nepoznati počinioci kamenovali su autobus FK Novi Pazar u kojem u tom trenutku nije bilo nikoga. Novopazarci su prvenstvo završili na 14. mestu sa 30 bodova i tako zadržali mesto u eliti zahvaljujući boljem međusobnom skoru od pretposlednjeg BSK, koji je imao isti broj bodova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


