Poklonici pozorišne umetnosti u gradu na padinama Zlatara imali su priliku da prošlog petka pogledaju predstavu „Bliži nebu“, u izvođenju pozorišta „Bata Bulić“ iz Petrovca na Mlavi, koju je, po tekstu Željka Hubača, režirao Miodrag Maga Milanović.
Glumački ansambl iz Petrovca na Mlavi u više navrata je gostovao na sceni ovdašnjeg Doma kulture. Ovog puta predstavili su se komadom koji je Hubač napisao 1989. godine. Okosnica priče smeštena je uNeuropsihijatrijsku bolnicu u Donjoj Topolici. Tekst je inspirisan istinitim događajima, prati sudbine karakterno različitih junaka u priči, koji su duboko nesrećni.
– Ova drama ima realistično utemeljenje, iako je naslov pomalo metafizički. Priča je duboko intimna i emotivna, a u njenoj osnovi je nerazrešen muško-ženski odnos, zapravo, nemogućnost muškaraca da definiše svoj odnos prema ženi, smatra pisac drame „Bliži nebu“ Željko Hubač, inače, poznati dramaturg, čiji su se komadi („Koplje“, „Ajduci među nama“, „Ratko i Julijana“, „Kosovka“ i drugi), igrali na scenama brojnih amaterskih i profesionalnih pozorišta u Srbiji i Bosni i Hercegovini, odakle je autor rodom. Hubač se uspešno bavio i novinarstvom kao kolumnista i pozorišni kritičar našeg lista. Željko Hubač je za tekst „Bliži nebu“ nagrađen 1994. godine u Kragujevcu, da bi iste godine bila praizvedba ovog komada u Narodnom pozorištu u Leskovcu, u režiji Davida Putnika. Druga postavka imala je premijeru početkom naredne godine, i to baš ova u režiji Mage Milanovića, a uizvođenju petrovačkog glumačkog ansambla, koji se novovaroškoj publici predstavio u sastavu: Dobrivoje Petrović, Miroslav Živadinović, Zoran Bogićević, Ljubomir Denić, Suzana Stanoković, Nikola Ugrinović, Jovan Petrović i Marija Rodaljev.
Inače, Pozorište „Bata Bulić“ je osnovano davne 1908. godine, kaopozorište „Mlava“. Tokom svog postojanja, radio je uglavnom uspešno, sa manjim pauzama i redovnim repertoarom. Od 1956. pozorište se izdavaj os tadašnjeg KUD-a i nastavlja život kao Amatersko pozorište „Bata Bulić“. Danas radi u okviru Kulturno-prosvetnog centra, a kao dan pozorišta ustanovljen je 12. janura. Članovi ovog ansambla , inače, ovog puta gostovali su u Novoj Varoši povodom manifestacije „Dani kulture“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


