Trećina uzoraka roštiljskog mesa uzetih u maloprodajnim objektima na jugu Srbije sadrži bakteriju ešerihija koli ili veći procenat proteina vezivnog tkiva, što je poražavajući rezultat, saopštili su Gradska organizacija potrošača iz Leskovca i niški Centar za zaštitu potrošača Forum, koji u saradnji sa Veterinarskim institutom iz Niša učestvuju u kontroli. Provera kvaliteta roštiljskog mesa, po kojem su Leskovac i jug Srbije poznati, prva je u nizu kontrola koje sprovode ove organizacije potrošača i nadležne institucije u okviru projekta koji finansira delegacija Evropske unije u Srbiji.


Uzorci roštiljskog mesa uzeti su u 30 maloprodajnih objekata u Leskovcu, Nišu, Vranju, Vlasotincu, Lebanu, Pirotu i Beloj Palanci, od 25. do 30. novembra prošle godine, a urađene su organoleptičke, mikrobiološke i fizičko-hemijske analize. U čak šest uzoraka pronađena je ešerihija koli, a u još tri uzorka utvrđen veći procenat proteina u vezivnom tkivu od onog koji propisuje Pravilnik o kvalitetu mesa. Rezultati istraživanja dostavljeni su veterinarskoj inspekciji, koja ih je proceduralno smatrala prijavom, tako da su inspektori, u toku januara, obavili još jednu kontrolu, čiji će rezultati biti poznati do kraja ove sedmice, kada će započeti i kažnjavanje odgovornih.

Prema rezultatima analiza, ešerihija koli otkrivena je u uzorcima mesa u maloprodajnim objektima Butkica (Vranje), MAK Internacional (Niš), Bonita (Niš), Lemes prom (Vlasotince) i Leskovački merak (Leskovac), kao i u objektu Bomes (Lebane), gde su osim ešerihije detektovani i stafiolokok i nitriti. U jednom od niških objekata beogradske Idee i novosadskog Merkatora, kao i niškoj mesari Mitke, meso je bakteriološki ispravno, ali „ima veći procenat proteina u vezivnom tkivu od dozvoljenog, što je fizičko-hemijska neispravnost“.

– Inspekcija proverava kvalitet mesa jednom mesečno, ali proizvođači tačno znaju kada, pa se pripremaju. Mi smo uzorke uzimali u prodavnicama, nenajavljeni i bez znanja prodavca, ali je da bi sve bilo regularno to uvek činila ekipa u kojoj su bili veterinarski inspektor koji je jedini ovlašćen za uzimanje uzorka, predstavnik udruženja potrošača i predstavnik Veterinarskog instituta, koji je uzorke odmah stavljao u svoj frižider i kasnije analizirao. Smatramo da su naši rezultati pouzdani – kažu predsednici leskovačke i niške organizacije potrošača Milić Marković i Jovan Jovanović.

Maloprodajni objekti u kojima je pronađeno meso koje ne odgovara kvalitetu propisanom Pravilnikom negiraju rezultate ili su „iznenađeni“, a većina je najavila da će zatražiti superanalize. Vlasotinački Lemes prom najavio je krivičnu prijavu protiv Markovića zbog „ljage koja mu je naneta u javnosti, uprkos tome što pravi najkvalitetnije roštiljsko meso na jugu Srbije“.

Kazne do dva miliona dinara

Zakonske kazne za odgovorne kreću se od 300.000 do dva miliona dinara. Udruženja potrošača imaju pravo da zahtevaju zatvaranje tih radnji od šest meseci do godinu dana, a veterinarska inspekcija obavezu da meso lošeg kvaliteta povuče iz prometa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari