Finansijska komisija Filozofskog fakulteta u Beogradu traži da se ukine uredba o platama 1Foto FoNet Marko Dragoslavić

Prodekan za finansije i finansijska komisija Filozofskog fakulteta u Beogradu zatražili su danas da se ukine nezakonita uredba koja ugrožava egzistenciju zaposlenih na univerzitetima u Srbiji i održivost visokog obrazovanja.

U saopštenju se navodi da zaposleni na univerzitetima u Srbiji, osim medijskih i fizičkih pritisaka, kojima su konstantno izloženi tokom trajanja studentskih protesta, u poslednjih dva meseca trpe i izrazite finansijske pritiske.

Za februar je nastavnom osoblju na univerzitetima u Srbiji isplaćena polovina zarade, a za mart je do sada uplaćeno 25 odsto, dodaje se u saopštenju i podseća da je Vlada u ostavci izmenila Uredbu o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta.

Na taj način prekršeni su brojni zakonski akti, a pored toga izmene su usvojene od Vlade koja ima ingerencije da obavlja isključivo tehničke poslove, ističe se u pismu.

Cilj nije bila briga za dobrobit obrazovanja na akademskom nivou, već mogućnost da se zbog blokada fakulteta univerziteti kazne tako što će nastavno osoblje primati samo 12,5 odsto zarade, što će se dogoditi narednog meseca i dovešće u pitanje ne samo egzistenciju zaposlenih, već i finansijsko poslovanje fakulteta, ukazuje se u pismu javnosti.

Time će biti onemogućeno plaćanje penzionog i zdravstvenog osiguranja zaposlenih, za šta će teret
paradoksalno snositi fakulteti kao neodgovorni poslodavci, koji zbog toga mogu biti i
dodatno finansijski kažnjeni.

Za tehničko osoblje država ne uplaćuje minimalnu zaradu, na šta je po zakonu obavezna, već su fakulteti prinuđeni da te razlike, kao i sanaciju zgrada, dotiraju iz sredstava koja prihoduju od uplata studenata, a koja bi se mogla koristiti za nastavu, naglašeno je u saopštenju.

Navedeno je i da je prosečna plata redovnog profesora, što je najviše zvanje na univerzitetima u Srbiji, oko 140.000 dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari