Strukovno udruženje policije „Dr Rudolf Arčibald Rajs“ reagovalo je saopštenjem povodom grafita koji se pojavio u ponedeljak na zgradi jedne od najprometnijih ulica u Novom Sadu sa sadržajem mržnje.

Tekst grafita glasi: „Smrt policiji Liman 1312“, a grafit se nalazi u blizini stadiona „Karađorđe“ te deluje ohrabrujuće na navijačke grupe koje prolaze tom ulicom, i raspiruje duh anarhizma i agresije.

Ovaj grafit u svom nazivu sadrži brojeve 1312, koji predstavljaju redne brojeve engleskog alfabeta ACAB i označavaju skraćenicu od „All Cops Are Basterds – Against The System“ ili u prevodu „Svi panduri su kopilad – protiv Sistema Zakona“.

U njihovom saopštenju se navodi da tu frazu koriste razne neformalne grupe, uglavnom pripadnici navijačkih grupa, koji su česti izvršioci najtežih krivičnih dela, od kojih mnoga sa elementima nasilja. Samo značenje i sadržaj fraze predstavlja poziv na anarhiju, protivljenje „sistemu“ (državi) i zakonima, pa i mržnju prema policiji i pripadnicima službi bezbednosti kao organima koji predstavljaju državnost i uređenost, policiji kao sinonimu za red, poredak i vladavinu prava.

Na društvenoj mreži Facebook postoji profil pod nazivom 1.3.1.2. koji na profilu ima sliku bele gas-maske na crnoj pozadini, a na naslovnoj fotografiji je prikaz pripadnika navijačke grupe koji lancima i suzavcima napadaju policijski kordon koji je u defanzivnoj formaciji. Ovaj profil sadrži i razne fotografije prevrnutih i oštećenih policijskih vozila, nereda na sportskim priredbama i ostale degradirajuće fotografije policajaca.

„Nedopustivo je da država dozvoli grafite sa sadržajem mržnje koji su proizvod krivičnog dela uništenje i oštećenje tuđe stvari iz člana 212 Krivičnog zakonika Republike Srbije. Neprihvatljivo je da uzorni građani moraju da obilaze pojedine ulice i kvartove grada u kojima se okupljaju i provode vreme neformalne grupe a da tužilaštvo, policija i ostali nadležni organi žmure“, navodi se u saopštenju strukovnog udruženja policije, a predsednik ovog udruženja Nenad Ljubišić ističe da je česta poruka pojedinih političara da „napad na policiju znači napad na državu“ i pita se da li će i ovog puta političari ostati samo na deklarativnoj osudi, ili će nadležni početi da rade svoj posao i jasno staviti do znanja da je takvo ponašanje pojedinaca neprihvatljivo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari