Grupa od 30 studenata tehničkih fakulteta u Nišu otići će ove godine na dvomesečnu i petomesečnu plaćenu praksu u Nemačku, Španiju, Brazil i neku od bliskoistočnih zemalja. Ovakvu studentsku razmenu već treću godinu organizuje Institut za međunarodno obrazovanje, uz finansijsku podršku DIN Filip Moris.
Grupa od 30 studenata tehničkih fakulteta u Nišu otići će ove godine na dvomesečnu i petomesečnu plaćenu praksu u Nemačku, Španiju, Brazil i neku od bliskoistočnih zemalja. Ovakvu studentsku razmenu već treću godinu organizuje Institut za međunarodno obrazovanje, uz finansijsku podršku DIN Filip Moris.
– Ovakva studentska razmena samo je deo projekta Partnerstvo za obrazovanje i razvoj zajednice koji organizuje Institut za međunarodno obrazovanje, a u potpunosti ga finansira DIN Filip Moris. Za Program studentske razmene mogu konkurisati studenti Elektronskog, Mašinskog i Građevinskog fakulteta u Nišu. Za poslednje tri godine na plaćenu praksu u inostranstvo otišlo je ili će uskoro otići 92 studenta – kaže za Danas Svetlana Živković, koordinator programa Instituta za obrazovanje koji je američka nevladina organizacija.
Ona precizira da učesnici programa studentske razmene rade u kompanijama u inostranstvu, za šta su plaćeni (nešto manje nego regularno zaposleni radnici), čime finansiraju svoj boravak. Studenti se potom vraćaju u Niš, gde nastavljaju volontersku praksu u nekoj lokalnoj kompaniji s kojom Institut ima zaključen ugovor. Kroz ovakvo volontiranje prenose znanja stečena u svetskim kompanijama, ali i „utiru put“ za eventualno stalno zaposlenje u Nišu.
Studenti niškog Univerziteta već treću godinu mogu koristiti i druge pogodnosti koje u okviru Partnerstva za obrazovanje i razvoj zajednice nudi Institut za obrazovanje, a finansira DIN Filip Moris. Ove godine je 40 studenata Pravnog, Ekonomskog, Mašinskog i Elektronskog fakulteta dobilo stipendije u iznosu od 2000 evra, kao i mogućnost izrade 12 projekata kojima se „unapređuje život u lokalnoj zajednici“
Za tri godine ovakve stipendije, koje su prema oceni dobitnika veoma izdašne za domaće prilike, dobila su ukupno 144 studenta. U DIN Filip Moris više puta su naglasili da je cilj ulaganja u obrazovanje niških studenata kroz stipendije, razmenu i projekte, stvaranje budućih lidera koji neće odlaziti iz Srbije, već će ostati u svojoj zemlji i gradu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


