Štampanje monografije „Biseri Stare Raške“ zapalo je u ćorsokak. Za njeno publikovanje izdavači tvrde da nedostaje čak 700.000 dinara, te su ovih dana intezivirali potragu za parama, tražeći pomoć opština, privatnih firmi, javnih preduzeća, ustanova kulture na području ovog dela Srbije.

Autori ove publikacije akademik Petar Vlahović, dr Anika Skobran i dr Vojislav Subotić, osvetlili su u svom delu istorijske, etnološke i kulturne procese od dolaska Slovena na Balkan, pa sve do današnjih dana. Bogata građa i nasleđe vekova ilustrovano je sa oko 350 fotografija, likovnih priloga i geografskih karata, od kojih bi neke prvi put trebalo da ugledaju svetlost dana ukoliko se budu pronašla sredstva za štampanje ove značajne publikacije.

– Monografija „Biseri Stare Raške“ prezentuje istorijsku i kulturnu baštinu jezgra srpske države. U njoj su predstavljene geografske odlike Stare Raške, ima brojnih priloga o nastanku države Srbije, kao i širenju njenih granica, dobu Nemanjića, srednjovekovnekovnom procvatu, državnom i vojnom uređenju. U ovom štivu trudili smo se i da damo objektivne prikaze o prilikama pod turskom okupacijom , bunama, ustancima, seobama, kao i oslobodilačkim ratovima, ističe istoričar dr Vojislav Subotić, jedan od autora monografije, koja svedoči i o kulturno-istorijskom značaju crkava i manastira, njihovim riznicama i galerijama, a nisu zanemarene ni etničke odlike i poreklo stanovništva i narodno stvaralaštvo i običaji.

Inače, izdavači ove publikacije, čije je štampanje za sada krajnje neizvesno zbog nedostatka para, su Zavičajno udruženje Novovarošana u Beogradu, Vojni muzej u Beogradu i Školska uprava Zlatiborskog okruga. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari