Preduzeće „Rezervat Uvac“ iz Nove Varoši započeće na proleće radove na izgradnji vizitorskog centra koji će biti podignut na samoj obali Zlatarskog jezera. Ugovor o izgradnji ovog objekta nedavno je potpisan sa firmom „Ornament investinženjering“ iz Beograda, koja se obavezala da će posao okončati do kraja avgusta.
Investiciju vrednu oko 19 miliona dinara finansijski će podržati ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, životne sredine i prostornog planiranja, Program razvoja opština jugozapadne Srbije (PRO) i opština Nova Varoš.
– Vizitorski centar imaće funkciju kontrolno-informativno-propagandnog punkta i biće centralno mesto aktivnosti koje će „Rezervat Uvac“ sprovoditi na Zlatarskom jezeru. U sklopu objekta, svoje prostorije imaće i rendžerska služba kako bi se pojačao nadzor nad ovim delom rezervata, ugroženim divljom gradnjom i ribokradicama. U ovom objektu, posetioci će moći da dobiju sve podatke o našem rezervatu, upoznaju se sa aktivnostima preduzeća, kao i da kupe suvenire i dozvole za sportski ribolov, informišu se o turističkoj ponudi novovaroškog kraja i ugovore organizovane posete ovom, jednom od poslednjih staništa beloglavog supa u ovom delu Evrope – kaže Slobodan Ljubojević, direktor ovog preduzeća koje gazduje zaštićenim prirodnim dobrom u kanjonu reke Uvac.
Prema njegovim rečima, Vizitorski centar trebalo bi da doprinese podizanju nivoa zaštite, ali i afirmaciji zaštite životne sredine i sveukupnom razvoju turizma na ovom području.
Ovaj objekat imaće oko 250 kvadrata korisne površine i gradiće se na samoj jezerskoj obali, uz branu na Kokinom brodu i magistrali ka moru. Projekat za vizitorski centar uradio je beogradski arhitekta Vladimir Stojanović. Predviđeno je da se u okviru objekta izgradi i kongresna sala i prostorije za odmor posetilaca. Biće izgrađen i parking prostor, a uz pomoć lokalne samouprave za kupače će biti sređen jedan deo jezerske obale.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


