Organizacija za ljudska prava Amnesti internešenel optužila je Izrael da ispumpava neodgovarajuće količine vode za piće iz rezervoara koji kontroliše na Zapadnoj obali, čime lišava lokalno palestinsko stanovništvo dela pijaće vode. U dokumentu koji je juče objavila ta organizacija navodi se da je Izrael blokirao infrastrukturne projekte koji bi mogli da poboljšaju izvore i dotok pijaće vode za Palestince na Zapadnoj obali i u Pojasu Gaze.
„Nedostatak vode utiče na svaku poru života Palestinaca. Njima treba da pripadne mnogo veća količina vode“, izjavila je članica Amnesti internešenela Donatela Rovera. Izraelci koriste u proseku četvorostruko veće količine vode po stanovniku od Palestinaca, čija potrošnja je pala daleko ispod minimalne količine koju preporučuje Svetska zdravstvena organizacija, navodi se u izveštaju.
Autori izveštaja posebnu pažnju posvećuju takozvanom planinskom izdanu na Zapadnoj obali. Izdani su geološke oblasti koje su potpuno ili delimično zasićene slobodnim podzemnim vodama, koje se formiraju infiltracijom površinskih voda ili voda nastalih od atmosferskih taloga. Amnesti je došao do saznanja da Izraelci iz navedenog izdana crpe više od 80 odsto pijaće vode, iako imaju i druge izvore vode na raspolaganju, dok je za Palestince sa Zapadne obale to jedini izvor vode. Kao rezultat toga, 450.000 Izraelaca koji žive na Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalimu koriste više vode nego 2,3 miliona Palestinaca.
Voda je predmet spora između Izraelaca i Palestinaca, i smatra se da taj problem treba da bude rešen pre nego što dve strane uspostave mir. Rešenje tog pitanja je dodatno otežano nejedinstvenom palestinskom vlašću, budući da umereni pokret Fatah predsednika Mahmuda Abasa upravlja Zapadnom obalom, dok ekstremistička islamistička organizacija Hamas ima kontrolu nad Pojasom Gaze.
Izraelski zvaničnici opovrgli su sve optužbe Amnestija. Portparol izraelske vlade Mark Regev nazvao je tvrdnje te organizacije „potpuno smešnim“ i dodao da Izrael ima zakonsko pravo na izdan jer ga je ta država otkrila i razvila. Regev je takođe kazao da Izrael danas ispumpava manje vode iz planinskog izdana nego što je to činio 1967, kada je osvojio Zapadnu obalu, dok su Palestinci od tog perioda trostruko uvećali potrošnju pijaće vode. On je optužio Palestince da nisu uložili sredstva u razvoj Zapadne obale, kao i da čak nisu pokušali da koriste sisteme koji su već unapređeni.
Siromašno 70 odsto stanovništva
Procenjuje se da 70 odsto stanovništva Gaze živi od manje od jednog dolara dnevno, što je umnogome rezultat obustavljanja ekonomskih aktivnosti nakon što je Izrael nametnuo blokadu ovom području. Prema svedočenju lokalnog stanovništva, za kupovinu vode za kuvanje i piće koja se doprema privatnim tankerima potrebno je izdvojiti oko pet dolara sedmično, zbog čega se mnogi zadužuju ili traže socijalnu pomoć.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


