Tradicionalna turističko-sportska manifestacija „Ljubičevske konjičke igre“ ( Igre), od 1964. održava se svake godine prve sedmice odnosno vikenda u septembru. Na prekretnici leta i jeseni, Požarevac i njegova okolina postaju centar konjičkog sporta i konjičkih veština.
U gradu vlada pravo karnevalsko raspoloženje, sastaju se moderni vitezovi, ljudi od sedla i mamuza. Zajašu svoje četvoronoge lepotane i podele megdan na požarevačkom hipodromu. Tako svake godine do ove, 2014. kada će se održati od 5. do 7. septembra. Biće to tradicija od pola veka Ljubičevskih konjičkih igara, 51. po redu – malo li je, Srbijo, pa i celi svete? Presedan je bila 1988. godina, Igre su tada odložene za početak oktobra zbog pojave gripa među konjima.
Kada je o Požarevcu reč, ističemo da od turističkih manifestacija, posebno Ljubičevske konjičke igre, kao najznačajnija i sa dugogodišnjim kontinuitetom održavanja predstavljaju važan element turističke ponude grada, tim pre , što su se u toj meri afirmisale, da se slobodno može reći da su u jedna jasna i jedinstvena manifestacija našeg vremena, jer u svetu prepunom termina, u kome je racionalan izbor skoro nemoguć, reprezentuje jasnoću, uverenje, stabilnost, status, pripadnost – sve što omogućava ljudskom biću da se definiše- jednom reči brend grada.
I.B.- Ljubičevski višeboj je u svetu jedinstveno nadmetanje najveštijih jahača pri čemu se hrabri konjanici nadmeću u disciplinama koje simbolizuju tradicionalno viteštvo.
Ljubičevski višeboj je po originalnosti, lepoti i dinamičnosti jedinstveno nadmetenje hrabrih momaka na odabranim konjima u pet tradicionalnih disciplina.
Gađanje topuzom – zadatak takmičara je da rastojanje od 50 metara pređu za najviše pet sekundi i izvrše gađanje topuzom u gong. Topuz se izbacuje zamahivanjem preko glave. Bočno rastojanje takmičara je tri metera.
Gađanje strelom -takmičari rastojanje od 58 metara preleze za maksimalno vreme od 5,5 sekundi i gađaju u postavljenu metu sa rastojanja od osam metara. Pogodak je važeći samo ako vrh strele dodirne i zabode se u metu.
Kurirsko jahanje – takmičari u što kraćem vremenu na rastojanju od 100 metara u odlasku i povratku predaju i primaju poruku. Obavezni su da se vrate na konju i sa kurirskom torbicom koja pri odlasku i povratku mora da bude dijagonalno prebačena preko ramena.
Gađanje kopljem – takmičari su obavezni da u ovoj disciplini rastojanje od 50 metara pređu za najviše pet sekundi i gađaju u metu sa rastojanja od osam metara. Pogodak je važeći ako vrh koplja ostavi trag ili se zabode u metu.
Seča sabljom – takmičar treba da pređe rastojanje od 68 metara za najviše sedam sekundi i izvrši skidanje figure glave sa postolja, seču duleka na postolju, probijanje mete prečnika 30 cm postavljene na tlu. Sablja se drži ispred tela, a seča se vrši odozgo.
U svakoj od disciplina takmičari osvajaju bodove, a poseban sudijski žiri za pobednika proglašava takmičara sa najviše osvojenih bodova.
Učesnici višeboja su samo takmičari sa teritorije opštine Požarevac, koji su lični vlasnici konja ili korisnici konja KD“Knez Mihailo“ i drugih odgajivača.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


