Mario Čerhak, vlasnik zagrebačkog restorana u kojem je bivši hrvatski premijer Ivo Sanader snimljen u razgovoru s predsednikom uprave MOL-a Žoltom Hernadijem nije juče pred sudom u Zagrebu uspeo da objasni kako je od snimaka tog susreta ostalo samo nekoliko minuta materijala.
U nastavku suđenja Sanaderu, kako prenosi Hina, Čerhak nije odgovorio ni na pitanje kako je glavni državni tužilac Mladen Bajić, koji ga je navodno pozvao i pitao za snimak, znao da on uopšte postoji. Nakon niza nelogičnosti i neodgovorenih pitanja sudija Ivan Turudić upozorio je Čerhaka da ne pravi farsu, da ne komentariše pitanja ili na njih odgovara protivpitanjima.
Od svedoka se takođe nije moglo saznati zašto je, nakon brisanja većeg dela snimaka na kojima je bio bivši premijer, ostavio baš onaj koji se koristi kao dokaz u postupku protiv Sanadera za primanje 10 miliona evra mita od predsednika uprave MOL-a kako bi mađarskoj naftnoj kompaniji prepustio upravljačka prava u Ini. Čerhak je potvrdio da je deo snimaka na kojima je zabeležen Sanader svesno izbrisao nakon medijskih napisa u kojima se njegov restoran opisivao kao štab Sanaderovog povratka na vlast.
Ostavio je samo manji deo snimljenog materijala, ali o tome nije nikome govorio, a posebno ne novinarima Jutarnjeg lista u kojem je pre početka suđenja objavljen opis događaja na snimku. Upitan kako se sa snimkom našao u državnom tužilaštvu, Čerhak je rekao da ga je Bajić pozvao na kafu. Iako je, kako je rekao, pokušao da ne preda snimke, na kraju je morao da „popusti“. Čerhak je potvrdio da je pored Sanadera i Hernandija, u restoranu bio i Robert Ježić koji je u ovom slučaju krunski svedok protiv Sanadera. Odbrana bivšeg premijera uložila je prigovor na istinitost iskaza Čerhaka, navodeći da je on „samo jedan u nizu likova koji u ovom slučaju svedoče o nebitnim okolnostima“. Odbrana je uložila prigovor i na iskaz prvog jučerašnjeg svedoka Branka Radoševića koji je rekao da ga je Sanader prisiljavao da obavi poslove nužne za izdvajanje nerentabilnog gasnog poslovanja iz Ine.
Prvi put na sudu sa slobode
Suđenje se nastavlja danas svedočenjem bivšeg ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića i bivšeg predsednika Hrvatskog fonda za privatizaciju Vedrana Duvnjaka. Sanader kome se sudi i za ratno profiterstvo, odnosno uzimanje provizije od austrijske Hipo banke, danas je prvi put došao na suđenje sa slobode pošto je u decembru 2011. godine pušten iz pritvora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


