U prestonici Norveške Oslu danas počinje samit Saveta Rusija – NATO na kojem će biti razmotreno pitanje neophodnosti razmeštanja isturenih elemenata američke protivraketne odbrane (PRO) u zemljama Istočne Evrope. Tim povodom u evropskim i američkim medijima razvila se žestoka diskusija, kao i u u vanrednim raspravama zvaničnika Rusije, SAD i drugih država.

U prestonici Norveške Oslu danas počinje samit Saveta Rusija – NATO na kojem će biti razmotreno pitanje neophodnosti razmeštanja isturenih elemenata američke protivraketne odbrane (PRO) u zemljama Istočne Evrope. Tim povodom u evropskim i američkim medijima razvila se žestoka diskusija, kao i u u vanrednim raspravama zvaničnika Rusije, SAD i drugih država. Britanski Fajnenšel tajms objavio je u evropskoj štampi drugi članak za poslednjih pola meseca ministra inostranih poslova Rusije Sergeja Lavrova „Protivraketna odbrana Evrope: kolektivni projekat?“. Ministar uverava čitaoce da će realizacija jednostranih planova u sferi PRO suštinski promeniti evropsku geostratešku mapu i dotaći interese starog kontinenta u sferi bezbednosti. On smatra da nisu održivi američki argumenti o tome da iranske rakete predstavljaju opasnost po bezbednost Evrope i SAD. U doglednoj perspektivi Teheran neće biti u mogućnosti da raketama preti evropskim državama i SAD.
Analogno mišljenje izneo je i stalni predstavnik Rusije u UN Vitalij Čurkin. „Razmeštanje strateških komponenti vojne infrastrukture SAD u zemljama koje se nalaze u blizini granica Rusije ne može a da ne izazove zabrinutost i od nas zahteva adekvatne mere“, izjavio je on na sednici Komiteta UN za razoružanje. Čurkin je naglasio da se „time narušava strateška ravnoteža u svetu i vodi ka stvaranju potencijala za nanošenje prvog udara“. Dnevnik Gardijan objavio je članak u kojem se tvrdi da „u odgovor na sistem PRO Rusija preti novim hladnim ratom“, a američki Kriščen sajens monitor tvrdi da „Rusija zabija klin između evropskih zemalja povodom razmeštanja PRO u Poljskoj i Češkoj. U hor podrške odluci Vašingtona uključio se i generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer koji je izjavio da „desetak američkih protivraketa ne predstavlja nikakvu opasnost po Rusiju koja poseduje stotine strateških raketa i hiljade nuklearnih bojevih glava“.
Ruski argumenti koje su izložili najviši politički i vojni rukovodioci i drugi eksperti ne ostavljaju prostora za verovanje da su „elementi PRO SAD u Poljskoj i Češkoj namenjeni isključivo za zaštitu od takozvanih neposlušnih zemalja“. To nije istina, ubeđeni su u Moskvi, što će i još jednom dokazivati na samitu Rusija – NATO.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari