Britanski premijer Gordon Braun juče je objavio da će opšti izbori u toj zemlji biti održani 6. maja. Pošto je održana sednica kabineta, šef britanske vlade je otišao u Bakingemsku palatu da bi zatražio od kraljice Elizabete da raspusti parlament, nakon čega je izbornu utakmicu nazvao „velikom šansom“.
Lider konzervativaca Dejvid Kameron rekao je da njegova partija ima „velike ideje“ za zemlju, a Nik Kleg, vođa Liberalnih demokrata, izjavio je da samo njegova stranka nudi „prave promene“.
Okosnicu kampanje predstavljaće pitanja poreske politike i potrošnje u kontekstu globalne finansijske krize, a britanski mediji naglašavaju da će lideri tri glavne stranke prvi put održati TV debate, koje će se prenositi uživo.
Rezultati istraživanja javnog mnjenja pokazuju da su konzervativci u vođstvu u odnosu na laburiste. Prema jednoj anketi, konzervativci imaju podršku 37 odsto biračkog tela, laburisti 33 odsto, dok liberalne demokrate podržava 21 odsto birača, dok druga pokazuje da torijevce podržava 41 odsto glasača, deset odsto više u odnosu na laburiste.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


