Osamnaesti Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici počeo je preksinoć na sceni „Jadran“ nastupom studenata pozorišnih akademija sa odseka za lutkarstvo iz Bukurešta i Tirgu Mureša, u Rumuniji, čime je najavljena ovogodišnja koncepcija festivala u kojoj je posebno mesto posvećeno upravo rumunskom teatru. Na svečanosti otvaranja festivala uručene su i tradicionalne nagrade za životno delo „Mali princ“, koje se dodeljuju za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu. Ovogodišnji laureati su rumunski lutkar dizajner Eustaciju Gregorijan i rediteljka i glumica iz Srbije Irena Tot.


Na festivalu nastupaju pozorišta iz 18 zemalja sa šest kontinenata, a u takmičarskom delu biće izvedeno 20 predstava, na izvornim jezicima. Kako su saopštili organizatori, Subotica će ove godine ugostiti oko 2.000 učesnika iz celog sveta – Slovenije, Kazahstana, Poljske, Rumunije, Jermenije, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Velike Britanije, Perua i Srbije.

U pratećim programima posetioce očekuju i izložbe, filmske projekcije, književne promocije, kao i radionice za decu na kojima će ovog puta mališani naučiti kako se prave štapne lutke – javajke. Ova lutkarska radionica deo je projekta „Cul -Tour“, koji je započeo prošle godine i predstavlja saradnju Međunarodnog festivala pozorišta za decu iz Subotice i Pozorišta lutaka „Kever Bela“ iz Segedina u okviru IPA programa za prekograničnu saradnju Srbija – Mađarska.

Festival će trajati do 21. maja, a zatim sledi repriza u Segedinu, kao i gostovanje pojedinih predstava po gradovima Vojvodine i Srbije.

Poseban program posvećen rumunskom teatru biće nastavljen gostovanjem izložbe lutaka, kostima, scenografije i plakata rumunskih umetnika u Novom Sadu i Vršcu.

Prvog dana su na programu bile predstave dečijih pozorišta iz Velike Britanije, Perua, Rumunije, Turske i Srbije, odnosno beogradskog „Duška Radovića“ sa predstavom „Knjiga lutanja“.

Inače, svi programi Međunarodnog festivala pozorišta za decu besplatni su za sve posetioce.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari