Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da će ostati do kraja trećeg mandata ako bude reizabrana na septembarskim parlamentarnim izborima. „Želim da ponovo vodim koaliciju hrišćanskih demokrata i liberala i želim da nastavim rad kao kancelarka za našu zemlju i naše građane, tokom celog narednog mandata“, rekla je Merkelova u intervjuu za dnevnik Bild.


Bild je u ponedeljak objavio članak u kojem pominje mogućnost povlačenja Merkelove sredinom mandata, 2015, i to na osnovu knjige političkog urednika tog dnevnika Nikolausa Blomea. Međutim, to je istog dana demantovao kancelarkin portparol Štefan Zajbert koji je rekao da je „očigledno da je kancelarka kandidat za pun mandat“ posle parlamentarnih izbora 22. septembra.

Prema Blomeu, kancelarka često ponavlja u privatnim razgovorima da je 10 godina maksimalan period za jednog kancelara da bude efikasan. Merkelova je izabrana 2005. godine. Ona, kako izveštavaju mediji, želi da izbegne sudbinu Helmuta Kola, koga je 1998. godine, posle 16 godina na čelu vlade, porazio socijaldemokrata Gerhard Šreder.

Merkelovu navodno uzbuđuje ideja da bude prvi šef vlade posleratne Nemačke koji će otići sa vlasti neporažen. U razgovoru za Bild, kancelarka, međutim, ne isključuje mogućnost četvrtog mandata posle 2017. godine. „Odlučiću kad bude postavljeno to pitanje“, rekla je Merkelova.

Bundestag odobrio pomoć Kipru

Berlin – Nemački parlament odobrio je juče velikom većinom glasova paket pomoći Evropske unije i MMF-a Kipru, dogovoren prošlog meseca. Kipar će, po tom sporazumu, dobiti 10 milijardi evra zajma za normalizaciju problematičnih banaka, čemu mora i sam doprineti. U drugom glasanju, nemački poslanici juče su odobrili da se Irskoj i Portugaliji rok otplate ranije date pomoći produži za sedam godina, što će, po oceni agencije AP, olakšati njihov privredni oporavak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari