Ministri finansija 16 država članica evrozone odobrili su juče u Briselu paket pomoći Irskoj u iznosu od 85 milijardi evra, za koji kažu da će pomoći očuvanju finansijske stabilnosti u evrozoni. „Ministri su se složili sa Evropskom komisijom i Evropskom centralnom bankom da je obezbeđivanje zajma Irskoj neophodno za očuvanje finansijske stabilnosti u evrozoni i Evropskoj uniji kao celini“, saopštio je predsedavajući Evrogrupe Žan Klod Junker po završetku vanrednog sastanka u Briselu.
Kako je saopštila irska vlada, ta država će odmah uzeti 10 milijardi kako bi ojačala kapitalne rezerve banaka. Još 25 milijardi usmerenih na banke ostaće kao rezerva. Za javne finansije irske vlade određeno je 50 milijardi evra koje će se povlačiti ukoliko za tim bude potrebe. Kamatna stopa koju će Irska plaćati na zajmove iznosiće 5,8 odsto.
Direktor MMF Dominik Štros Kan juče je potvrdio da će Fond doprineti sa 22,5 milijardi evra, a da će bord MMF taj zajam odobriti na sastanku u decembru. Irska će sama učestvovati u ukupnom fondu sa 17,5 milijardi evra, EU sa 45 milijardi evra, dok će Velika Britanija, Švedska i Danska obezbediti direktne bilateralne zajmove. Evropska komisija je dala Irskoj još godinu dana da smanji budžetski deficit na tri odsto bruto domaćeg proizvoda, što je limit u EU.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


