Foto: FoNet/Ana PaunkovićMinistarstvo unutrašnjih poslova (MUP) će nastaviti saradnju s Centrom za nestalu i zlostavljanu decu i na unapređenju sistema „Pronađi me“, saopštio je danas MUP.
Taj sistem je pušten u rad 25. oktobra 2023. aktiviran je do sada tri puta i u dva slučaja, deca su pronađena u kratkom roku nakon njegovog aktiviranja, navodi se.
Sistem „Pronađi me“ uspostavljen je po uzoru na međunarodni model „Amber Alert“, namenjen je za hitno obaveštavanje javnosti u slučaju nestanka maloletnog lica.
To podrazumeva slanje poruke o nestanku maloletnika, sa relevantnim informacijama, i to prekidom TV i radio programa i slanjem „SMS“ poruke građanima.
Obuhvata i prikaze na ekranima-panelima na auto-putu, aerodromima, železničkim i autobuskim stanicama, piše u saopštenju.
Sastanku u organizaciji Centra za nestalu i zlostavljanu decu, u Novom Sadu prisustvovali su v. d. sekretara MUP-a Veljko Odalović i premijer Srbije Đuro Macut.
U saopštenju piše da je Macut izjavio je da je rad Centra od velikog značaja za unapređenje zaštite dece, kao i u prevenciji vršnjačkog i nasilja u porodici.
Kazao je da MUP intenzivno radi na jačanju preventivnih mera i da će predstojeća zakonska rešenja dodatno doprineti unapređenju mehanizama zaštite dece.
Iz vlade Srbije je saopšteno i da je Macut kazao da je od izuzetnog značaja unapređenje sistema „Pronađi me“, u cilju još efikasnije zaštite maloletnih lica.
Kazao je da je zaštita dece od svih oblika nasilja strateško opredeljenje vlade Srbije, a da važnu ulogu imaju i organizacije poput Centra za nestalu i zlostavljanu decu.
Istakao je da svi u društvu treba da budu posvećeni ovoj temi, od porodica, koje su osnova društva, do državnih institucija i organizacija civilnog društva.
Na sastanku je razgovarano i o značaju stručne obuke pripadnika MUP-a za rad sa zaposlenima u socijalnom sektoru, kao i o uspostavljanju protokola o saradnji MUP-a i mobilnih timova dobrovoljaca tokom potrage za nestalim, navodi se,
Odalović je poručio da projekat razvoja sistema „Pronađi me“ ima punu podršku ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića.
Dodao je i da će, kao i do sada, celokupna infrastruktura MUP-a biti na raspolaganju kako bi se nastavilo sa daljim radom na njegovom usavršavanju.
Predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić je istakao da je danas, pored unapređenja sistema „Pronađi me“, bilo reči o vršnjačkom nasilju kao i bezbednosti dece na internetu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


