Konkurs za projektno finansiranje medija iz budžeta grada Novog Pazara biće raspisan „uskoro po završetku pravne procedure“. Prvim rebalansom gradskog budžeta za finansiranje medijskih projekata izdvojeno je milion dinara. Novopazarski gradonačelnik Meho Mahmutović, na konferenciji za novinare, objasnio je da su ta sredstva namenjena za privremeni konkurs, a posle 1. jula novim rebalansom budžeta, biće mnogo više sredstava za „veliki konkurs“.

– Ovo nije konkurs na osnovu kojeg će se sada svi mediji pretvoriti u budžetske korisnike, već to znači da ćemo finansirati najbolje medijske projekte kao što su do sada radile međunarodne organizacije. Ne znače da će svi mediji koji budu učestvovali na konkursu dobiti sredstva, naglasio je Mahmutović i objasnio da od 1. jula grad neće finansirati Regionalnu RTV Novi Pazar, koja će biti privatizovana, „tako da ćemo finansirati informacije od javnog značaja za građane“ i na novac mogu da računaju samo oni koji budu imali dobre projekte.

Na novinarsko pitanje kako je moguće da Regionalna RTV Novi Pazar za pola godine iz budžeta dobije 68 miliona dinara, samo milion manje nega za celu prošlu godinu, novopazarski gradonačelnik je odgovorio da se „budžet usvaja na godišnjem nivou i onog trenutka kada ova televizija bude privatizovana, napravićemo novi rebalans budžeta i nepotrošeni novac prebaciti u sredstva za rezerve a onda ga preraspodeliti u druge namene“.

– Posle privatizacije Regionalne RTV, uredićemo zgradu i izgraditi nove lokale koje ćemo ponuditi predstavnicima svih medijskih kuća u gradu. Novi vlasnik kupuje samo delatnost, ali ne i zgradu, koja je naša, bio je izričit Mahmutović.

Lokalna samouprava u Novom Pazaru bila je jedna od retkih u Srbiji koja u svom budžetu nije imala sredstva namenjena projektnom finansiranju medija. Nakon reagovanja i upozorenja zvaničnika novinarskih udruženja da su prekršene odredbe Zakona o javnom informisanju, usledila je preraspodela sredstava prvim rebalansom budžeta. Od 2,4 miliona namenjenih dotacijama neprivrednim organizacijama, milion je izdvojen za podršku medijskim projektima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari