Kovačev: Napade na novinare u Srbiji organizuje režimska medijska hobotnica 1foto Miroslav Dragojević Danas

Novinarka iz Novog Sada Nataša Kovačev ocenila je danas da režimska „medijska hobotnica“ organizuje napade na nezavisne novinare u Srbiji.

„Tu medijsku hobotnicu čini čitav niz povezanih medijskih kuća i portala, koji praktično istovremeno objavljuju tekstove kojima se targetiraju novinari“, kazala je Kovačev na završnoj konferenciji projekta Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) o fektčekingu napada na lokalne novinare u Vojvodini.

Prema njenim rečima, cilj „tabloidnih kampanja“ protiv nezavisnih novinara jeste da se diskredituje njihov novinarski rad.

„Sredstva se više ne biraju, novinari se tretiraju kao neprijatelji i situacija postaje sve gora i gora. Ide ka tome da će u predstojećoj predizbornoj kampanji novinari biti proglašeni za glavne neprijatelje“, rekla je Kovačev.

Dodala je da tabloidi u takvim tekstovima često izmišljaju izjave sagovornika, pišu o nepostojećim organizacijama, a takvi tekstovi su najčešće nepotpisani.

„Nama jedino preostaje da budemo tu jedni za druge i da širimo informacije da to što pišu tabloidi nije istina. Potrebna nam je solidarnost, kako bismo znali da u tome nismo sami“, rekla je Kovačev.

Novinarka Tamara Veličkov kazala je da se režim u napadima na novinare služi propagandnim tehnikama da prvo izmisle neprijatelja, zatim ga kroz svoje medije tagetiraju, dehumanizuju i pokušavaju da ga unište.

Prema njenim rečima, posebno je teško u malim gradovima i opštinama, gde često nema javnosti koja bi ustala u zaštitu ugroženih urednika i novinara, te su oni i njihovi mediji prepušteni sami sebi.

„Posebno je opasno jer se kroz takve kampanje udara ne samo na rad novinara, već i na njihov privatan život, egzistenciju, porodicu, decu“, kazala je Veličkov i upozorila da zbog takvih kampanja, novinari mogu da postanu „meta za odstrel nekih fanatika“.

Ocenila je da je pozitivno u svemu to što takve tabloidne tekstove „niko pristojan više ne shvata ozbiljno“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari