Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Ranko Ostojić zabranio je juče održavanje skupova ekstremnih desničarskih stranaka koje je za danas i sutra najavila Hrvatska čista stranka prava (HČSP).


– Razlozi su svetonazorski i politički. Neće se dozvoliti okupljanje onih koji pozivaju na rušenje ustavnog poretka, na grabež delova hrvatske teritorije, takvi u Hrvatsku mogu doći kao turisti, ali kao politički protivnici ne – rekao je premijer Zoran Milanović.

– Da se još radi o hrvatskim strankama, ajde de, ali s obzirom na to da se radi o jednoj solidarnoj internacionali mogu samo reći da toga u Hrvatskoj neće biti. Oni koji pozivaju na progon manjina, Jevreja, Roma, na grabež tuđe teritorije, ti će se prvo međusobno pohvatati, što će se dogoditi vrlo brzo, ali to neće raditi na hrvatskoj teritoriji – istakao je Milanović.

Posle odluke MUP-a, predsednik HČSP-a Josip Miljak izjavio je novinarima da vlada „još nije zabranila dolazak turista u Zagreb“ i najavio da će se pristalice te stranke i njihovi gosti „turistički okupiti i prošetati Zagrebom“.

Vanparlamentarna HČSP najavila je ranije da će danas u Zagrebu biti održana Međunarodna nacionalistička konferencija na kojoj se očekivao dolazak nekoliko evropskih ultradesničarskih stranaka, među njima i mađarska Jobik koja iskazuje teritorijalne pretenzije prema Hrvatskoj i Srbiji.

Za sutra je planiran marš kroz Zagreb za generale Antu Gotovinu i Mladena Markača povodom godišnjice izricanja prvostepene presude dvojici generala koje je Haški tribunal osudio za ratne zločine tokom i posle akcije Oluja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari