Otpremnine i jubilarne nagrade podelile prosvetare: Ako tetkica treba da bira između 600 i 300.000 dinara, šta mislite da će izabrati? 1foto (BETAPHOTO/KANCELARIJA ZA SARADNJU SA MEDIJIMA VLADE SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIĆ)

Nezadovoljstvo prosvetnih radnika zbog, kako smatraju, diskriminatornih odredbi Posebnog kolektivnog ugovora (PKU) dodatno je podgrejano nakon što je u javnosti obelodanjen dopis četiri reprezentativna sindikata obrazovanja kojim oni pozivaju nadležne državne organe da kontrolišu primenu odredbi u vezi sa isplatom jubilarnih nagrada, otpremina pri odlasku u penziju i dodatka na platu predsednicima sindikalnih organizacija.

Izmenama PKU su, podsetimo, predviđeni benefiti za članove reprezentativnih sindikata, potpisnika kolektivnog ugovora, kojima sleduju tri otpremnine i jubilarne nagrade u punom iznosu, a svi ostali zaposleni dobijaju dve otpremine i polovinu jubilarne nagrade.

„Molimo da Ministarstvo finansija izda uputstvo trezorskim jedinicama i ustanovama u vezi sa pravilnim obračunom ovih primanja i da budžetska inspekcija izvrši nadzor i naloži mere usklađivanja u slučajevima gde se utvrde nepravilnosti“, piše u dopisu reprezentativnih sindikata obrazovanja koji je upućen Sektoru za budžetsku inspekciju Ministarstva finansija, Ministarstvu prosvete i školskim upravama.

U tom dopisu lideri četiri reprezentativna sindikata ih obaveštavaju da su sindikalne organizacije kojima rukovode – Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika „Nezaisnost“ i Sindikat radnika u prosveti – jedine reprezentativne i potpisnice PKU.

Napominje se da Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Vojvodine (NSPRV) i Forum beogradskih gimnazija (FBG) nisu više u sastavu Sindikata radnika u prosveti Srbije, a da Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) nije reprezentativni sindikat zaposlenih u obrazovanju.

– Sramno ponašanje takozvanih reprezentativnih sindikata koji umesto da se bave ozbiljnim temama, čuvaju budžet da ne bi prosvetni radnici dobili dinar više nego što su im oni namenili. Deset godina ne pregovaraju o ceni rada, od 2015. nisu uspeli da izdogovaraju ni dinar za novogodišnju nagradu iako u PKU stoji da zaposlenima pripada to pravo. To nisu uspeli da ispregovaraju, ali šalju dopise inspekcijama i školskim upravama – komentariše pomenuti dopis Dušan Kokot, predsednik NSPRS.

On kaže da reprezentativni sindikati imaju tek četvrtinu članova od ukupnog broja zaposlenih u prosveti, da više od 60 odsto zaposlenih nije učlanjeno u sindikat, te da su i oni kažnjeni spornim odredbama PKU, a ne samo oni koji su učlanjeni u druge sindikate.

– Oni se bave time da li će neki prosvetni radnik koji nije njihov član da dobije nešto što po zakonu pripada svima u istom iznosu. Jer to je pravo iz rada i radnog odnosa i ne može biti diskriminacije po osnovu sindikalne pripadnosti. Po Zakonu o radu poslodavac ne sme da pravi tu vrstu diskriminacije, čak i Ustav to govori. Umesto da se bave stvarima od važnosti za prosvetne radnike oni se bave prijavama inspekcijama zato što je jedan broj direktora isplatio jubilarne nagrade i otpremine u punom iznosu – ističe Kokot.

Navodi primer koleginice koja sledeće godine u februaru puni 40 godina radnog staža, a u martu stiče starosni uslov za odlazak u penziju.

– Njoj pripadaju i jubilarna nagrada i otpremina. Da je članica reprezentativnog sindikata dobila bi oko 750.000 dinara, ovako će nešto preko 300.000 – navodi Kokot.

Iskustva sa terena pokazuju da se neki zaposleni odlučuju da se učlane u sindikat samo da bi dobili punu jubilarnu nagradu ili tri optremnine, budući da se ne radi o zanemarljivom iznosu. Nonsens je da se u sindikate učlanjuju i direktori škola, koji istovremeno postaju i poslodavci i sindikalci.

Otpremina se isplaćuje u visini tri, odnosno dve prosečne republičke zarade, dok su jubilarne nagrade definisane prema broju godina radnog staža. Za članove reprezentativnih sindikata za 10 godina rada dobija se pola prosečne plate, za 20 godina rada – jedna prosečna plata, za 30 godina – jedna i po, za 35 godina – dve plate, a za 40 godina sleduju dve i po plate. Kokot napominje da se plate računaju u bruto iznosu.

– Kako god okreneš razlika u novcu je velika. Ali ponavljam, ovde nije reč samo o zaposlenima koji su članovi nereprezentativnih sindikata. Šta ćemo sa 60 odsto onih koji nisu učlanjeni u sindikat? Ako tetkica treba da bira između 600.000 i 300.000 dinara šta mislite šta će izabrati – pita Kokot.

S druge strane, predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić tvrdi da sindikati rade svoj posao.

– Dopis sva četiri reprezentativna sindikata je upućen svim instancama koje su odgovorne za primenu PKU, što i jeste naš zadatak po pitanju sprovođenja i realizacije tog ugovora, pri čemu smo uvek vodili računa od pojedinačnih slučajeva do Komisije za primenu i tumačenje. Koliko smo informisani od strane SRPS-a pomenuti sindikati nisu njihove članice, te nisu ni potpisnici PKU. Zakon o radu precizira da poslodavac „može“ da isplati jubilarne nagrade, a opštim aktom (što je PKU) definiše visinu i dinamiku istih. Dakle, kolektivnim ugovorom nisu nikome oduzeta zagarantovana prava – kaže Ilić.

Ona napominje da je ovakav PKU ispravljanje višedecenijske diskriminacije koja se sprovodila nad članovima sindikata koji od svojih plata odvajaju jedan odsto za članarinu, a uvek su prvi trpeli represije zbog svoje sindikalne angažovanosti. Za ovo je, dodaje, očigledan primer u realnom sektoru, kao i u privatnim školama i na fakultetima gde je veliki izazov i rizik biti u bilo kom sindikatu.

Ana Dimitrjević, predsednica Foruma beogradskih gimnazija, kaže da su prosvetni radnici preneraženi sadržinom pomenutog dopisa.

– Sramno je to što su uradili jer i u zakonu i u Ustavu piše da ne smete nikoga diskriminisati po pripadnosti bilo kakvoj organizaciji, uključujući sindikalnu. Ako su sindikati hteli da nagrade kolege za dugogodišnje sindikalno delovanje mogli su da ustanove sindikalnu nagradu i da na taj način obezbede još benefita za prosvetne radnike koji su istovremeno aktivni u sindikatima, a naravno da jubilarne nagrade i opremine pripadaju svima u jednakom iznosu – ističe Dimitrijević.

Ona smatra da je imidž reprezentativnih sindikata veoma narušen među prosvetnim radnicima.

– Imam utisak da je i ovo neka osveta ili odmazde, svi u ovoj državi su se urotili protiv prosvetnih radnika, čak i reprezentativni sindikati ovim pokazuju da su sve vreme bili i da jesu produžena ruka vlasti, jer oni ne rade u interesu kolega. Umesto da ćute i da se stide što su potpisali ovakav PKU oni dodatno kažnjavaju kolege time što su se obratili inspekciji. Ovo što su sada uradili mi se čini kao potez očajnika.Sve dublje upadaju u jamu koju su sami iskopali. Od tužbe sudu nećemo odstati, mislim da su toga svesni i da se zato tako ponašaju – smatra sagovornica Danasa.

I Kokot veruje da najnovijim potezom reprezentativni sindikati nastavljaju da gube članstvo, a PKU je „veštačko disanje dato od strane vlasti ne bi li preživeli“.

– Ali da njih 25 odsto, koliko ima sveukupno članova u reprezentativnim sindikatima, uređuju pravo iz radnog odnosa za 75 odsto zaposlenih, i to na diskriminatorski način, to još nismo viđali – ističe Kokot, uz podsećanje da sličnih odredbi nema u kolektivnim ugovorima za predškolsko i visoko obrazovanje, koji su doneti nakon PKU za škole i domove učenika.

Čeka se odluka suda

Osporene odredbe PKU nalaze se mesecima pred Ustavnim sudom, koji još nije odlučio da li je kolektivni ugovor u skladu sa Ustavom i zakonom. Kada će odluka biti doneta do objave ovog teksta iz suda nisu odgovorili. Kokot najavljuje da će sindikat na čijem je čelu nastaviti da vrši pritisak na Ustavni sud koji je jedini meritoran da reši ovaj problem.

– Neka kaže Ustavni sud da je to u redu, ali nek kaže nešto – ističe Kokot.

Ana Dimitrijević je uverena da će PKU „pasti“ na sudu, a država, kaže, treba da razmišlja da će morati retroaktivno da isplati novac svima koji su zakinuti. I to zbog reprezentativnih sindikata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari