Centar za spoljnu politiku u sredu u Beogradu organizuje međunarodnu konferenciju „Otvoreno o Sandžaku“. Ova beogradska nevladina organizacija poslednjih meseci prošle godine sprovela je istraživanja o situaciji u ovom delu Srbije, koja su zasnovana na analizi položaja Sandžaka u političkom sistemu Srbije, političkog i verskog života i mogućnostima prekogranične saradnje.
Istraživački tim CSP je analizirao i odnos centralnih vlasti prema ovom regionu, delovanje političkih lokalnih lidera, civilnog društva na rešavanje otvorenih problema stanja u pravosuđu i organima unutrašnjih poslova i opšteg stanja manjinskih prava bošnjačke zajednice. Dobijeni podaci su objavljeni u studiji „Socioekonomski i bezbednosni izazovi u Sandžaku“.
Dokument je nedavno predstavljen u Novom Pazaru, a učesnici su zaključili da je ključna reč u Sandžaku dijalog. To je bio samo prvi korak u naporima da se predlože rešenja za rešavanje nagomilanih problema u ovom regionu, koji je izuzetno važno područje u Srbiji.
Konferenciju će otvoriti Aleksandra Joksimović, direktorka CSP, Suzan Fric, direktorka Misije USAID u Srbiji, Verica Kalanović, ministarka regionalnog razvoja i lokalne samouprave u Vladi Srbije, i ministar bez portfelja Sulejman Ugljanin.
Očekuje se učešće Nevene Petrušić, poverenice za ravnopravnost, Pole Tidi, zamenice šefa Misije OEBS u Srbiji, predstavnika pojedinih stranaka, nevladinih i međunarodnih organizacija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


