Kina se sprema da započne novu fazu u trci za svetske resurse, što podrazumeva kupovinu inostranih energetskih kompanija. Analitičari smatraju da će Peking uspeti da ostvari taj cilj, imajući u vidu velike devizne rezerve te države. Ipak, postoje bojazni da će takav razvoj situacije izazvati oštre reakcije pojedinih država koje gaje bojazni da Kina koristi svetsku ekonomsku krizu da bi narušila ravnotežu u trgovinskim i diplomatskim odnosima na međunarodnoj sceni.


Konferencija koju su organizovali zvaničnici iz Nacionalne administracije za energiju nedavno su se saglasili da će pokrenuti specijalni fond za državne kineske kompanije u cilju kupovine naftnih i gasnih kompanija iz inostranstva. Ukoliko ti planovi budu sprovedeni u delo, tri velike energetske kompanije – Petrokina, Sinopek i CNOOC uvećaće svoje prihode. „Firme će imati koristi od kredita s niskim kamatnim stopama i dobijaće u nekim slučajevima direktne injekcije kapitala“, navodi se u listu Čajna petroleum dejli.

Državni novac biće upotrebljen za preuzimanje inostranih firmi koje će verovatno biti pridružene kineskim kompanijama. Ipak, i dalje je neizvesno koje firme Peking namerava da kupi. Nagli pad cena nafte i teškoće koje je izazvala recesije učinili su mnoge energetske kompanije lakim plenom za koji se nadmeću brojni konkurenti. Đang Džemin, direktor kompanije Petrokina, nedavno je izjavio da su „niske cene nafte pojedinih inostranih kompanija otvorile nove mogućnosti“.

Nasuprot tome, ekonomski razvijene države Zapada smatraju da bi akcije Kine mogle dovesti u pitanje postojeći odnos snaga u oblasti energetike. Pre četiri godine kineska kompanija CNOOC pokušala da kupi američku naftnu kompaniju Unokal i uspela da porazi svog glavnog rivala iz SAD na tenderu. Ipak, kineska firma je na kraju povukla ponudu jer se pobunio američki kongres koji je smatrao da zamisao da jedna privatna američka kompanija postane vlasništvo državne kompanije iz Kine nije valjana. Ali, ovoga puta situacija je znatno drukčija, budući da vlade mnogih zapadnih država više nisu u poziciji da izriču slične zamerke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari