Ove školske godine još 21 nastavnik islamske veronauke sa spiska Islamske zajednice (IZ) u Srbiji neće moći da predaje u školama. Ovo je juče saopštio Rešad Plojović, potpredsednik Mešihata IZ u Srbiji, i ocenio da se nastavlja „obračun vlasti sa nastavnicima islamske veronauke“. On je podsetio da je od 2008. „iz procesa verske nastave isključeno“ ukupno 92 veroučitelja.
– Nema sumnje da je ovakav odnos vlasti prema islamskoj veronauci izraz duhovno političkog stava Beograda prema muslimanima, bez obzira ko tu vlast činio. Obračun vlasti sa islamskom veronaukom ima za cilj pripremu bošnjačke dece za asimilaciju i pokrštavanje, što potvrđuje činjenicu da vlast na mesto stručnih i kompetentnih veroučitelja postavlja one koji će decu poučavati krivoverstvu – naglasio je Plojović i poručio roditeljima da ono što se sada nudi u školama predstavlja „trovanje dece krivoverstvom i ubija njihovo dostojanstvo koje ima za cilj vaspitanje novih generacija da robuju Beogradu i njegovom režimu“, pa „odgovoran i svestan roditelj neće prepustiti svoje dete onima koji su prodali veru i dostojanstvo za malo ličnog interesa“.
Potpredsednik Mešihata je najavio da će ta institucija i svi oštećeni veroučitelji pravdu potražiti pred domaćim i međunarodnim institucijama radi „zaštite verskih i drugih prava muslimana u Sandžaku i Srbiji“.
Plojović je naglasio, „uprkos svim nadanjima“, da su „vlasti u Srbiji daleko od spremnosti da muslimane prihvate kao ravnopravne građane ove zemlje“. Od predsednika i premijera Srbije očekuje da preduzmu sve mere „kako bi se nepravda prema muslimanima otklonila“, ukoliko se radi o zloupotrebi od strane Kancelarije za odnose sa verskim zajednicama i Ministarstva prosvete.
Zamenik muftije Muamera Zukorlića podsetio je da je IZ bila među sedam tradicionalnih crkava i verskih zajednica koje su učestvovale u vraćanju veronauke u škole, da je sve dobro funkcionisalo do dolaska na vlast Vojislava Koštunice koja je „učinila sve da potisne IZ i to je rezultiralo 2007. pokušajem razbijanja IZ“. Rekao je da je talas isterivanja njihovih nastavnika islamske veronauke počeo 2008. godine, da je 2010. iz Komisije za veronauku isključen njihov predstavnik profesor Mevlud Dudić i da je od 103 njihova kandidata u nastavi ostalo još desetak.
– Sve što se dešava ima za cilj da se što manji broj dece opredeli za veronauku i da se islamska veronauka potpuno eliminiše iz nastave – zaključio je potpredsednik Mešihata IZ u Srbiji Rešad Plojović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


