Generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju (RCC) Hidajet Biščević juče je u Sarajevu kao glavni zadatak Savjeta naveo jačanje regionalne saradnje radi obezbjeđivanja ubrzanog razvoja jugoistočne Evrope. Predstavljajući zvaničnicima BiH misiju, prioritete i aktivnosti Savjeta, Biščević je istakao da RCC radi na jačanju institucionalnih veza regiona sa EU.
Vlade zemalja regiona, Evropska komisija i međunarodne finansijske institucije glavni su partneri Savjeta, rekao je Biščevići najavio da bi u ovoj godini Evropska komisija trebalo da izradi trogodišnju platformu za jugoistočnu Evropu. Ocjenjujući jednogodišnje postojanje Savjeta, Biščevićje rekao da je za to vrijeme sa Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope izvršena kompletna tranzicija na ovu instituciju, koja je naslijedila Pakt.
– Savjet je za ovo vrijeme postigao da u svim aktima Evropske komisije bude prepoznat kao ključni partner za pitanja jugoistočne Evrope – istakao je Biščević. Nacionalni koordinator Savjeta za BiH Dragan Božanićukazao je na neophodnost stvaranja mreže saradnika Savjeta u regionu.
– Nacionalni koordinatori trebalo bi da budu tačka u kojoj ćemo okupljati sve pojedinačne zahtjeve koji će potom zajedno biti predstavljeni inostranim partnerima – objasnio je Božanić. Zamjenik generalnog sekretara Savjeta Jelica Minićistakla je da EU više nije jedina koja osmišljava i procjenjuje koje projekte zemlje regiona mogu zajednički da rade, većda se javljaju grupe zemalja koje same predlažu projekte koje bi zajednički provele u djelo. Kao najčešće projekte koje zemlje regiona zajednički rade navedeni su energetski i infrastrukturni projekti, a u posljednje vrijeme i projekti iz socijalne infrastrukture i jačanja ljudskih kapaciteta. Kako je rečeno, spremnost da finansijski i politički pomognu razvoj jugoistočne Evrope izrazilo je 45 zemalja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


