Udruženje malih akcionara subotičke firme ATB Sever pozvalo je nadležne da ponište odluku poslovodstva firme o obezvređivanju njihovih akcija kroz smanjivanje osnivačkog kapitala.
– Akcionari su uputili dopis premijeru Mirku Cvetkoviću, Agenciji za privatizaciju i Centralnom registru za hartije od vrednosti u kojem ih obaveštavaju da je ATB Sever odlučio da se broj njihovih akcija desetostruko smanji, a ovih dana su dobili i ponudu od firme o otkupu njihovih akcija po ceni od 130 dinara, što je takođe neprihvatljivo – saopštio je na konferencijai za novinare Vanja Dragojlović, predsednik Skupštine malih akcionara Severa.
Mali akcionari, kojih ima oko 5.800, žele da se sve ovo ispita, jer smanjivanje osnivačkog kapitala – iako nije protivzakonito – izaziva sumnju.
Dragojlović kaže da je veliki broj radnika donedavno imao po stotinu i više akcija i da je najnovijom odlukom o smanjenju kapitala njihov broj sveden na desetak. Razlog ove odluke o smanjivanju osnivačkog kapitala akcionari vide u nameri da se sanira gubitak firme, i navode da je od privatizacije 2004. kada je Sever kupila austrijska firma ATB, firma samo jednom poslovala pozitivno.
– Pitanje je kako će se sve ovo završiti, jer poznato je da su gotovo sva preduzeća koje je kupovao vlasnik ATB Mirko Kovač završila u stečaju. Od prodaje u Severu su u proteklih pet godina ugašeni svi programi, osim proizvodnje malih i srednjih motora, a otpušteno je 1.600 radnika – od 2.400, koliko ih je bilo kada je Sever privatizovan – navodi Dragojlović.
On kaže da mnoge stavke iz kupoprodajnog ugovora nisu realizovane, pre svega kada je reč o investicijama i isplatama radnika. Iako je jedna od glavnih ponuda kupca, u vreme kada je sklopljen ugovor o kupoprodaji, bila modernizacija, u fabriku nije uneta nijedna tehnološka inovacija, već se radi po programu od pre tri decenije. Novi vlasnik takođe nije ispunio obavezu iz ugovora o isplati zaposlenima u Severu duga nastalog od 1997. do 2002. zbog umanjenja zarada i mnogi sudski procesi zbog odbijanja vlasnika da to uradi još se vode.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


