Pod geslom „Rastemo kao jedno, bolji smo zajedno“, u novovaroškim obrazovno-vaspitnim ustanovama, od 1. do 7. oktobra, obeležena je Dečja nedelja, tradicionalna manifestacija posvećena pravima najmlađih. Prigodnim programom ove godine obeležavanju Dečje nedelje priključila se i gradska biblioteka „Jovan Tomić“.


U OŠ „Živko Ljujić“ osnovci su organizovali zanimljive i raznovrsne zabavno-edukativne sadržaje. Na promociji Dečje nedelje razgovaralo se o značaju inkluzivnog obrazovanja i o potrebi uključivanja sve dece u obrazovni sistem. „Suština je da svi podržimo posebnost svakog deteta i prepoznamo njegove potencijale, talente, teškoće, kao i da negujemo osetljivost dece i njihovih roditelja za poštovanje različitosti u svom okruženju“, istakla je pedagog Neca Jović. Drugi dan manifestacije bio je rezervisan za sednicu Đačkog parlamenta, čiji su članovi izabrali novi saziv na čelu sa predsednikom Branislavom Todorović, i predsednicom vlade Marijom Mijović. Đačka vlada dobila je i pet novih ministara: Anastasija Topalović, Isidora Šaponjić, Nenad Drulović, Milica Aksentijević i Adi Melić, kao i nove članove predsedništva parlamenta.

Za učenike završnih razreda upriličen je zabavni kviz, a narednog dana osnovci su posetili prvačiće i poželeli im dobrodošlicu u školu. U petak je, u zgradi niže Osnovne škole, organizovan zanimljiv sabirni centar – na jednom mestu prikupljene su igračke i školski pribor, a za ovu akciju bili su zaduženi drugaci i njihove učiteljice sa školskim pedagogom. „Ove poklone smo namenili deci koja imaju teškoća u razvoju, a pohađaju našu školu, kao i deci u izdvojenom odeljenju u Draževićima. Deo prikupljenih igračaka ćemo ostaviti i za potrebe školskih pozorišnih priredbi“, kaže Jović. Priredba u kojoj su učestvovala upravo deca sa teškoćama u razvoju bila je i centralni događaja manifestacije u Biblioteci „Jovan Tomić“ na čijoj su pozorišnoj sceni mališani sa posebnim potrebama izveli prigodan recital, uz podršku defektologa Anke Arsenijević i učiteljice Stojke Bjelak, čiji su članovi dramsko-recitatorske sekcije svojim kratkim programom upotpunili ovaj događaj.

Povodom Dečje nedelje, prijepoljska Matična biblioteka „Vuk Karadžić“ ugostila je Miloja Radovića, pesnika za decu iz Kraljeva koji je sa decom otkrivao zašto su reči „nebo u ljudima“. Deca su u svojoj Biblioteci u Prijepolju, ali i posredstvom Infobusa u seoskoj školi u Lučicama na posebno pripremljenim razglednicama sa motivima iz prijepoljskog kraja, pisala svoje pesme, crtala svoj dom ili neki motiv iz zavičaja koji je njima posebno drag i važan. Nešto od onoga što su deca napisala, kaže Miloje Radović, potpisao bi svaki pisac za decu.

Na pitanje šta ga deca najčešće pitaju, Radović odgovara da mu najčešće postavljaju pitanje, ko je pesnik? „Neko će reći da su to naivna pitanja. I jesu, ali velika Vislava Šimborska, dobitnica Nobelove nagrade za književnost, s pravom smatra da od naivnih pitanja nema prečih“, kaže Radović. U Narodnoj biblioteci „Stefan Prvovenčani“ u Kraljevu najlepši i najveći prostor (preko 500 kvadrata) je njeno Dečje odeljenje. To najbolje pokazuje odnos ove biblioteke prema deci. Ali, da bi prostor bio živ, bilo je neophodno okupiti kreativni tim koji čine pisci, novinari, pedagozi, psiholozi, likovni i muzički umetnici, lekari, vaspitači, a Radović je osmislio petnaest različitih oblika rada sa decom: književnu radionicu, studio lepog kazivanja, malu školu animiranog filma, bajkoteku, sa decom oko sveta…“Moram naglasiti da je prijepoljska biblioteka, kad je u pitanju rad sa decom, jedna od najboljih u Srbiji. To je odavno poznato u bibliotekarskim krugovima i ja se zaista uvek radujem dolasku u Prijepolje. Uvek me dočeka nešto novo i dobro. Nije nikakvo čudo što je Zajednica matičnih biblioteka Srbije pre neku godinu dodelila prvu nagradu vašem Infobusu“, primećuje Radović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari