Foto: Sten Miler i Vladan Lučić/Skrinšot OCCRPIzveštaj specijalnih izvestiteljki UN Irene Kan i Đine Romero, upućen Vladi Srbije krajem novembra 2025. godine, fokusiran je na napade koji novinari United Media trpe poslednjih godina, a naročito od pada nadstrešnice.
Na početku svog izveštaja (koji je objavljen 60 dana nakon što je poslat Vladi Srbije) Kan i Romero podsećaju da je United Media vodeći medijski subjekt u jugoistočnoj Evropi, sa više od 55 televizijskih kanala, 29 online portala, nekoliko radio stanica, dnevnih novina i reklamnih agencija, prenosi N1.
One navode:
„Njeni entiteti se smatraju dobro pouzdanim izvorima nezavisnih medija, uključujući i u Srbiji. United Media je deo šire United Group, koja je vodeća telekomunikaciona i medijska grupa u jugoistočnoj Evropi.
Godine 2019, britanska privatna investiciona firma BC Partners je stekla većinski udeo u United Group od njenog osnivača, srpskog preduzetnika Dragana Šolaka, bez većih strukturnih promena.
U februaru 2025, doneta je odluka o prodaji dela balkanskih sredstava United Group, što je potom dovelo do promene rukovodstva pod nadzorom BC Partners, pri čemu su osnivač Dragan Šolak i tadašnja generalna direktorka Viktorija Boklag smenjeni, a trenutni generalni direktor Stan Miler imenovan u junu.
Sama United Media je bila pod pritiskom i, kako se navodi, meta javnih funkcionera, provladinih medija, uključujući tabloide, i lica povezanih sa vladajućim strankama u Srbiji.
Dana 27. avgusta, Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) objavio je audio snimak telefonskog razgovora između generalnog direktora United Group i generalnog direktora konkurentskog Telekom Srbije (Vladimira Lučića), koji navodno pokazuje direktno delovanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića na promene kadrova i operacije United Media.
Tokom tog razgovora, razmatrano je smanjenje operacija United Media u Srbiji. Takođe je diskutovano o smeni generalne direktorke United Media, Aleksandre Subotić, uz referencu na navodni pritisak vlade da bude uklonjena.
Nalazi OCCRP-a su objavljeni nakon meseci javnih spekulacija o mogućim planovima vlade da oslabi medijske kuće United Media u Srbiji. Ovo uključuje i televizijsko obraćanje u februaru 2025, tokom kojeg je predsednik Aleksandar Vučić pominjao zatvaranje N1 do novembra 2025, savetujući da će mnogi biti otpušteni ili promeniti posao.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


