Grčki parlament, kojim dominiraju socijalisti, odobrio je budžet za 2010. usmeren ka smanjenju ogromnog državnog deficita povećanjem poreza i kresanjem troškova i plata u javnoj delatnosti. Posle petodnevne debate i pod pritiskom EU, svih 160 socijalističkih poslanika glasalo je juče za stezanje kaiša, dok je 139 poslanika iz četiri opozicione partije bilo protiv predloženog budžeta.
„Ne možemo da uzmemo aspirin u suočavanju sa ovim problemom. Moramo da promenimo kurs,“ rekao je u parlamentu premijer Jorgos Papandreu. On je za grčke finansijske nevolje optužio korupciju, izbegavanje plaćanja poreza i neefikasnost uprave. Grčka je obećala da će smanjiti budžetski manjak sa projektovanih 12,7 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) za ovu godinu na ispod 9,4 odsto iduće godine i na 8,7 odsto ako se štednja bude uspešno sprovodila.
Prema brojkama u budžetu, državni dug Grčke će dostići 325 milijardi evra (464 milijarde dolara) iduće godine, dok se BDP u 2010. procenjuje na 244,2 milijarde evra (348,6 milijardi dolara), sa umanjenjem od 0,3 odsto.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


