Rumenih obraza, nakostrešene kose i nabujalih emocija košarkaši Srbije završili su meč osmine finala Svetskog kupa u zagrljaju selektora Aleksandra Đorđevića, koji je ubedljivo najviše verovao da ova generacija može pronaći svoje mesto među osam najboljih ekipa na svetu.
Mladi stručnjak britke inteligencije, odigrao je šahovsku partiju protiv Grka u stilu prekaljenih velemajstora. Iako je naspram sebe imao Focisa Kacikarisa, jednog od najtalentovanijih evropskih stručnjaka, filigrantski precizno pravovremeno je pogađao najslabije tačke rivala, koji je u prvoj fazi zabeležio svih pet pobeda.
Trijumf vredan četvrtfinala dobio je na dodatnom značaju posle zavirivanja u arhivu naše reprezentacije. Podatak da od polufinala planetarnog šampionata 1998. godine u Atini nismo pobedili Grčku na zvaničnim takmičenjima jasno pokazuje da guranje ogromnog kamena na vrh „madridskog brda“ nije Sizifov posao, pogotovo kada to čine dvanaest složnih igrača pod vođstvom odličnog „kormilara“. Posle pobede nad Grčkom kamen nije doguran do vrha, ali se prolazom među osam najboljih može reći da posao u Španiji nije bio uzaludan, naprotiv, plasmanom u četvrtfinale svi u taboru srpske ekspedicije zaslužili su aplauze.
– Bože sačuvaj, stvarno nisam znao za taj podatak. U svakom slučaju, presrećan sam zbog načina na koji smo odigrali utakmicu, kako smo se držali svi zajedno, borili se i na kraju dobili. Ovo je verovatno bila naša najbolja utakmica od početka šampionata i daje nam nadu da možemo i bolje – opravdani je optimista Miroslav Raduljica.
Pred četvrtfinalni meč sa Brazilom, koji je na programu u sredu od 18 časova, postavlja se samo jedno pitanje, da li košarkaši Srbije mogu odigrati tako dobro i u duelu sa dužnicima iz prve faze šampionata. Kontinuitet, bez oscilacija, automatski bi značio i mogućnost da se meč za polufinale odigra na ravnopravnoj osnovi.
Novi duel Bogdanovića i Barbose pokazaće od čega je satkan igrački nerv srpskog beka, koji je protiv Grčke demonstrirao zbog čega inostrani komentatori polako uče osnovne srpske košarkaške izraze. Partijom protiv Grčke kapiten Nenad Krstić umnogome je pomogao saigračima, rasteretivši Miroslava Raduljicu. Njegova slična predstava u duelu sa Brazilom mogla bi da ima protivvrednost prolaza među četiri najbolje ekipe na planeti. Još jednom se pokazalo da je za uspeh neophodno da igrač zadatka iskoči iz svoje uloge i sportski drsko uzme komadiće jedne od glavnih rola. Nikola Kalinić bio je u fokusu protiv Grčke, sa par poteza ohrabrio je saigrače, odgovorivši selektoru na ukazano poverenje. Miran, staložen, skroman i pomalo stidljiv, dao je nemerljiv doprinos prolazu među osam najboljih, iako je pre meča sa Grčkom uglavnom grejao klupu.
– Pod jedan, ovo je bila timska utakmica. Na početku sam dobro krenuo, ostali su nastavili. Bili smo koncentrisani od početka, a meni se otvorio prostor. Svi su odigrali sjajno. Mnogo smo imali raspoloženih igrača i ostvarili smo sjajnu timsku pobedu, pre svega. Sada idemo dalje i okrećemo se novim izazovima – poručio je Kalinić
Košarkaši Srbije imali su juče samo trening u teretani. Selektor je želeo da ih opusti, odmori, da im omogući da uživaju u prolasku među osam, a danas će tema rada biti taktičko uigravanje i analiza brazilske selekcije.
Barbosa: Srbija je jak tim
Leandro Barbosa bio je možda i ključni igrač Brazila u pobedi nad Srbijom u prvoj fazi šampionata u Španiji. Bek Finiks Sansa svestan je da će u borbi sa polufinale njegovi saigrači imati još teži zadatak protiv pulena Aleksandra Đorđevića.
– Srbija ima veoma jak tim, igraju izuzetno snažno. Moraćemo da odigramo na najvišem nivou da bismo se plasirali u polufinale Svetskog prvenstva u Španiji – zaključio je Barbosa.
Brazil slama ritmom
Brazil je i protiv Argentine u osmini finala pokazao da je jedan od timova, uz Španiju i SAD, koji rivala slama ritmom. Protivnik može da ih savlada jedino ukoliko odigra iznad mogućnosti, jer u suprotnom lako ulazi u njihov trijumfalni vir. Prevelika koncentracija na Varežaoa, Splitera i Nenea može da omogući bekovima Netu, Barbosi i Marselinju da iskoriste šupljine u odbrani i nešto uže markiranje igrača. Posebno opasan je Vieira, koji nas je šutem sa distance pošteno namučio u prvom međusobnom susretu.
Prejaka Grupa A
Sve četiri ekipe iz Grupe A prošli su u četvrtfinale, što je najbolji dokaz tvrdnji da je konkurencija u njoj bila ubedljivo najkvalitetnija. Nažalost, zbog već unapred izrežiranog kostura samo će njih dve sigurno biti u polufinalu, a moglo je da ih bude i više da se kojim slučajem u četvrtfinalu ne sastaju Srbija i Brazil, odnosno Španija i Francuska.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


