Ministarka pravde Snežana Malović i gradonačelnik Subotice Saša Vučinić potpisali su juče u Subotici memorandum o saradnji u sprovođenju alternativnih sankcija. Na taj način Subotica je postala prvi grad u Vojvodini u kojem su se stekli uslovi za puno sprovođenje sankcija, koje će umesto zatvora, građanima osuđenim na kaznu do tri godine, omogućiti da je „odrade“ kroz rad u javnom interesu.

– Ovo je jedna od mera u našoj reformi pravosuđa, kojom se uvode nove vrste sankcija i sistem kažnjavanja čini humanijim i efikasnijim – rekla je Malović.

Ona je najavila da će isti model alternativnih sankcija biti primenjen u još šest gradova u Srbiji.

U realizaciju ovog memoranduma i sprovođenje alternativnog kaznenog sistema na lokalnom nivou biće uključena javna preduzeća.

Primena ove kategorije kazne je dala dobre rezultate u svetu i dovela do smanjenja stope povrata, jer onemogućava negativne uticaje zatvora i bolju resocijalizaciju kažnjenih. Takođe, na ovaj način država je u prilici da uštedi znatna sredstva, budući da jedan zatvorski dan košta hiljadu dinara po kažnjeniku, napomenula je ministarka Malović.

Potpisivanju memoranduma u Subotici prisustvovali su zamenik šefa misije OEBS-a u Srbiji Tomas Mure, direktor Uprave za izvršenje zavodskih sankcija Milan Obradović, kao i direktori komunalnih preduzeća u Subotici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari