Foto: P. P.Uprava za izvršenje zavodskih sankcija saopštila je danas da je najnoviji izveštaj Saveta Evrope pokazao da se Srbija, četvrtu godinu zaredom, nalazi u grupi zemalja sa adekvatnim kapacitetima i prosečnom opterećenošću što se tiče smeštaja osuđenih i pritvorenih lica.
Direktor Uprave Dejan Carević je naveo da Uprava kontinuirano sprovodi aktivnosti propisane Strategijom razvoja sistema izvršenja krivičnih sankcija za period 2022. do 2027. godine, radi poboljšanja materijalnih uslova u zatvorima.
Carević je konstatovao da mnogo bogatije države od Srbije imaju dugogodišnji problem sa smeštajnim kapacitetima, što pokazuje i izveštaj Saveta Evrope, po kome veću naseljenost u zatvorima od Srbije imaju Francuska, Belgija, Italija, Mađarska, Rumunija, Kipar i druge zemlje koje imaju „veoma visoku“, odnosno „visoku“ preopterećenost.
U Okružnom zatvoru u Beogradu završeno je renoviranje svih 12 blokova, čime je najveća pritvorska jedinica dobila skoro 40 odsto više smeštajnih kapaciteta, naveo je Carević.
Prema njegovim rečima, u toku je izrada projekta nove zgrade Okružnog zatvora Novi Sad, za smeštaj 290 lica, kako bi se unapredio položaj osoba u pritvoru.
Uprava planira i izgradnju novog objekta za smeštaj 500 lica za potrebe Specijalne zatvorske bolnice u Beogradu, krovne zdravstvene ustanove za ceo sistem, sa visokim prilivom lica.
U Kazneno popravnom zavodu (KPZ) za žene u Požarevcu će ove godine biti završena izgradnja objekta za 250 osuđenica.
Izgradnja modernog paviljona za 192 osobe je počela u KPZ Sremska Mitrovica, pošto je 2020. godine izgrađen objekat za smeštaj 320 osuđenika.
U KPZ Požarevac u toku su radovi na izgradnji paviljona za 220 osuđenika, a u zavodu su, zaključno sa 2021. godinom, izgrađena tri paviljona za smeštaj 664 ljudi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


