Urednici medija UM traže hitan sastanak sa kompanijom BC Partners 1Foto: United Media

Urednici i menadžment medijskih kuća Junajted medija uputili su pismo većinskom vlasniku, kompaniji BC Partners, u kom zahtevaju hitan sastanak na kom bi gazde mogle da kažu šta tačno planiraju sa kompanijom. Kako kažu, sve ukazuje na to da su planovi za reorganizaciju medija intenzivirani i da se razvijaju u saradnji sa vlastima u Srbiji.

Novinari „Danasa“ često uspevaju da razotkriju visoku korupciju i sumnjive poslove ljudi bliskih vlasti. Ali postoji jedno preduzeće čije poslovanje im je nedokučivo – paradoksalno, baš ono u kom rade. Urednik ne zna da im odgovori ni da li će sutra imati posao, jer mu vlasnici jednostavno ništa ne govore .

„Mi faktički nemamo nikakvu povratnu informaciju šta oni planiraju sa nama i oni se, prosto, prema medijima Junajted medije ponašaju kao da smo mi neki inventar. A svi naši apeli njima su takvi kao da se obraćamo nekom zidu“, kaže glavni i odgovorni urednik Danasa Dragoljub Petrović.

Zid je podignut nakon što je isplivao razgovor u kom direktor Junajted grupe obećava prvom čoveku srpskog Telekoma Vladimiru Lučiću da da će uraditi sve što traži predsednik Srbije.

„Moram da kompaniju u Srbiji učinim veoma malom, ako razumeš šta ti govorim. Da je rasparčam. Za to je potrebno vreme i mislim da se tu razumemo. Moramo da dopremo do banaka, da bismo brzo delali. Razumem da te je predsednik zvao i da je veoma uznemiren, to razumem, ali moram da nađem vreme da to uradim brzo, brzo“, rekao je generalni direktor Junajted grupe Sten Miler u razgovoru sa Lučićem.

Dokle se stiglo sa obećanim rasparčavanjem medija? Prema nezvaničnim informacijama, vlasnici planiraju reorganizaciju, koja bi podrazumevala uvlačenje svih medija pod jednu firmu, kojom bi se rukovodilo iz Luksemburga.

„A zašto se to radi? Da bi se ti mediji kasnije prodali. E, ono što mi ne želimo ni na koji način da dozvolimo je da se to desi bez konsultacija sa nama, jer ne bismo želeli da uđemo u nešto što smo videli da se dešava u razgovoru Stena Milera sa Vladimirom Lučićem, a to je koordinacija sa vlastima u Srbiji“, navodi programski direktor N1 Igor Božić.

Da li je uništenje preostalih slobodnih medija u Srbiji deo biznis strategije? Urednici i direktori Junajted medija žele da vlasnike to pitaju u brk.

„U okruženju u kojem je pritisak na nezavisne medije temeljno dokumentovan od strane institucija EU, bilo kakva reorganizacija koja utiče na uredničku nezavisnost, bezbednost zaposlenih ili javnu ulogu medija ne može se tretirati kao tehničko pitanje. U ovim uslovima postoji ozbiljan rizik da bi svrha i efekat takve reorganizacije bila utišavanje naših medijskih kuća i erozija njihove ključne uloge kao nezavisnih kritičara vlasti“, saopštili su urednici i direktori Junajted medija.

Ovo je, kažu, poslednji trenutak za otvoren razgovor o budućnosti medija. A ako gazde baš žele da se reše novina i televizija, nek ih prodaju onima koji su te medije gradili.

„Publika jedino može verovati ljudima koji dosad proizvode ovaj program, da će nastaviti da ga proizvode nezavisno od bilo kakvog uticaja, jedino rešenje za to je menadžerski otkup, i zato tražimo taj razgovor sa BC Partners, koji nismo imali od trenutka kad je promenjen menadžment u Junajted grupi“, naglašava Božić.

„Hajde, ispričajte nam, kao urednicima, direktorima programa i menadžerima šta vi planirate s nama. Jer ovako izgleda da vi nas puštate niz vodu, odnosno da mi završavamo na nekom đubrištu vaše nove istorije prijateljstva sa predsednikom Srbije“, navodi Petrović.

Urednici Junajted medija dodaju – odgovornost BC Partners je da naprave jasan otklon od političkog uticaja i da ništa ne rade ispod žita.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari