Velikim komemorativnim skupom u Zrenjaninu je obeleženo 74. godine od stradanja Jevreja i njihove deportacije u beogradske logore. Program je počeo spuštanjem venaca i cveća sa pešačkog mosta u Begej a i komemoraciji su prisustvovali predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije, jevrejskih opština Beograd, Novi Sad, Subotica, Kikinda, Pančevo i Zrenjanin, preživeli učesnici Holokausta, predstavnici grada, konfesija i građani koji su želeli da odaju počast jevrejskim žrtvama fašističke okupacije.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Skupu se obratio predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije Ruben Fuks, koji je naglasio da zrenjaninska komemoracija predstavlja sećanje na trenutke kada je iz grada oteto i iščupano preko 1200 njegovih stanovnika.

– Nije samo ovaj dan momenat kada ih se sećamo. Mnogi od njih su utkali svoje živote u ovaj grad. Sećamo ih se i kada govorimo o razvoju arhitekture, advokature, medicine, prosvete ovog kraja, oni su u svemu tome učestvovali, a onda su, u trenu, izbrisani iz grada – naglasio je Fuks.

Pre spuštanja venaca u Begej, profesor Robert Kovač izgovorio je molitvu „El male rahamim“. Bila je to prilika da se javnost podseti da je više od 1200 Jevreja, uhapšenih prethodnih dana u Petrovgradu i okolini, 18. avgusta 1941. godine sprovedeno je do obala Begeja i podeljeno u dve grupe. U prvom transportu šlepovima u smrt su poslati stariji, a u podne, po najvećoj letnjoj žegi, žene i deca. Strašne su patnje oni koji su proterani, koji su bez hrane i vode, u pretrpanim šlepovima po nesnosnoj vrućini preživljavali. U Beogradu su muškarci zatvoreni u „Topovske šupe“ i odatle sistematski vođeni na streljanje u Jajince i ledinu pored sela Jabuka, nadomak Pančeva. Žene i deca su bili u logoru smrti „Sajmište“, gde su celu zimu moreni hladnoćom i glađu. U periodu od januara do maja 1942. godine, preživeli zatočeni su ugušeni u „dušegupkama“, kamionima koji su specijalno za Jevreje dopremljeni iz Berlina.

Hapšenje i deportaciju izbeglo je svega stotinu petrovgradskih Jevreja, a danas u Zrenjaninu živi oko 120 njihovih potomaka, okupljenih u Jevrejskoj opštini Zrenjanin. NJihova prelepa Sinagora uništena je prilikom ulaska nemačke vojske u Zrenjanin i do sada nije obnovljena.


Program u pozorištu

Narodno pozorište „Toša Jovanović“ organizovalo je i program u kom su nastupili jevrejski mešoviti hor „Hašira“ iz Novog Sada i glumica NP „Toša Jovanović“ Nataša Luković. Zahvalnost svima koji su se okupili na komemoraciji uputila je Ivana Kukolj Solarov, direktorka Narodnog pozorišta „Toša Jovanović“. Ona je prenela pozdrave predsednice Jevrejske opštine Zrenjanin Liljane Popov, koja se nalazi u Izraelu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari