Ambasador Hrvatske u Beogradu Željko Kuprešak uručio je predstavnicima osnovnih škola u Subotici koje imaju nastavu na hrvatskom jeziku udžbenike kao donaciju hrvatske vlade. Ukupno je obezbeđeno 4.108 udžbenika za učenike osnovnih škola, i 373 udžbenika za Gimnaziju i Politehničku školu, koji će biti uručeni ovih dana. Ukupna vrednost ove donacije je 40.000 evra.


– Razlog što su knjige prispele gotovo dva meseca nakon početka školske godine jeste čekanje na zakonsku regulativu Srbije koja bi to omogućila, rekao je Kuprešak prilikom dodele udžbenika, a prenosi redakcija na hrvatskom jeziku Radio Subotice.

– Trebalo je doneti zakon i pravilnik i odrediti ingerencije. Ovo je prvi korak i prvi put da dobijamo dozvole za uvoz, i verujem da ćemo na osnovu Ugovora o međusobnoj zaštiti manjina sledeće godine doći do nivoa saradnje koji bi omogućio da se na približno jednak način definišu i finansiraju potrebe hrvatske manjine u Srbiji, kao što se finansiraju potrebe srpske manjine u Hrvatskoj – rekao je Kuprešak.

Hrvatska je odštampala 94 naslova za učenike osnovnih i srednjih škola na ćiriličnom pismu za potrebe obrazovanja dece na srpskom jeziku u Hrvatskoj. Srbija, međutim, još uvek nije rešila problem udžbenika za hrvatske učenike u Srbiji.

– Nedopustivo je da ovolike godine nijedan valjan udžbenik nije štampan, iako je to obaveza države. To jako utiče na kvalitet nastave, i taj problem je i jedan od uzroka smanjenja broja učenika u odeljenjima na hrvatskom jeziku – kaže direktorica OŠ „Matija Gubec“ iz Tavankuta Stanislava Stantić-Prćić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari