Novi kodeks ponašanja zaposlenih u lokalnoj samoupravi već se primenjuje u Zrenjaninu, a kako se moglo čuti od nadležnih odnosi se i na novinare, koji će biti u obavezi da biraju prikladnu odeću u skladu sa novim pravilima koja su zaživela.

Ovim setom pravila proklamuje se sprečavanje sukoba interesa, definiše postupanje s poklonima, zabranjuje seksualno uznemiravanje, mobing, a propisuje se i šta se smatra pristojnim odevanjem.

– Načinom odevanja zaposleni ne sme da izražava svoju političku, versku ili drugu ličnu pripadnost koja bi mogla da dovede u sumnju njegovu nepristrasnost ili neutralnost. Papuče, kratke pantalone, providne bluze i prevelik dekolte su zabranjeni – objašnjava Jasmina Malinić, zamenica načelnice gradske uprave.

Nova pravila primenjuju se od 30. jula u gradskoj upravi Zrenjanina, a njihov cilj je da bliže utvrde standarde i pravila ponašanja zaposlenih, i da se obavesti javnost o ponašanju koje se od zaposlenih očekuje. Isto tako očekuje se od svih građana koji ulaze u gradsku kuću da poštuju ova pravila.

– U početku će kodeks odevanja važiti samo za zaposlene, ali postepeno očekujemo i da se građani pridržavaju propisa, pa će ih portiri na ulazu u gradsku kuću na to podsećati, a i novinari će biti u obavezi da odeću biraju u skladu s ovim pravilima – kaže Malinićeva.

Neprikladno odevenog radnika neposredni rukovodilac može da upozori, ali i da kazni pokretanjem disciplinskog postupka.

Kako će biti ocenjivano odevanje stranaka i kako će biti sankcionisani neprikladno odeveni prilikom dolaska u gradsku kuću još nije rešeno. Prepušteno je obezbeđenju da proceni ko je to neprikladan i da ga opomene ili udalji.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari