Zabrinutost zbog SLAPP tužbi 1Foto: Pixabay/succo

Organizacije i udruženja koja čine Nacionalnu radnu grupa za borbu protiv SLAPP tužbi izrazili su danas ozbiljnu zabrinutost povodom tužbe koju je kompanija Starting, jedan od glavnih podizvođača radova na Železničkoj stanici u Novom Sadu, sa koje je pala nadstrešnica kada je stradalo 16 ljudi, podnela protiv novinarke KRIK Sofije Bogosavljev.

Kako se navodi, KRIK je pisao o tome kako se protiv kompanije Starting vodio niz postupaka zbog povreda radnika, ali da su postupci uglavnom zastareli, zbog čega je Starting novinarku tužio za krivično delo narušavanje poslovnog ugleda i kreditne sposobnosti.

Starting je, pored novinarke, tužio još šest osoba, među kojima su jedan profesor, advokat, inženjeri, arhitekta i opozicioni političar, koji su javno kritikovali rad te kompanije.

Nacionalna radna grupa ocenila je da je tužba Startinga primer tužbe sa karakteristikama strateških tužbi protiv učešća javnosti – SLAPP tužbi – pravnog instrumenta koji se koristi za zastrašivanje novinara, ometanje u radu i finansijsko iscrpljivanje.

Ističe se da tendencija da se novinari tuže po osnovu krivičnih odredbi, i to zbog navodne povrede ugleda firmi koje posluju s državom, predstavlja „posebno opasan trend“, jer je reč o pravnoj zloupotrebi, čiji je cilj da se istraživački novinari kriminalizuju, ućutkaju i odvrate od daljeg rada.

„Budući da je firma Starting angažovana na projektima koje finansiraju građani Srbije, bitno je da javnost zna da li ona poštuje zakone i kako se institucije ophode prema onima koji ih krše“, istakla je Nacionalna radna grupa koju čine Građanske inicijative, Partneri Srbija, Nezavisno udruženje novinara Srbije, Fondacija Slavko Ćuruvija, KRIK, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Komitet pravnika za ljudska prava, Udruženje Krokodil, Beogradski centar za ljudska prava i BIRN Srbija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari