Žaklina Stojanović, dekanka ekonomskog fakulteta Foto: Amir Hamzagić/RadarDa se dekanka Ekonomskog fakulteta u Beogradu Žaklina Stojanović nije u utorak pojavila u policiji, patrola bi je privela u Policijsku upravu za Grad Beograd, a razlog za toliku hitnost ni manje ni više je krivična prijava koju su protiv nje podneli „studenti koji hoće da uče“.
Obelodanili su studenti svoju nameru pre sedam dana, na konferenciji za novinare održanoj u „Ćacilendu“, a istog dana tablioidi su izneli detalje krivične prijave u kojoj se navodi da postoji osnovana sumnja da je dekanka izvršila krivično delo povreda ravnopravnosti.
„Na taj način što je u vremenskom periodu od 06.12.2024. godine pa do dana podnošenja ove krivične prijave, u uračunljivom stanju, a bila je svesna svog dela i da je isto zabranjeno, pa je htela njegovo izvršenje, kao službeno lice u vršenju službe, ostećenima uskratila prava čoveka i građanina utvrđena Ustavom, zakonima ili drugim propisima ili opštin aktima ili potvrđenim međunarodnim ugovorima, na taj način što je omogućila protivzakonitu obustavu rada Ekonomskog fakulteta u Beogradu i oštećenima onemogućila polaganje ispita i pohađanje redovne nastave, a u isto vreme dala povlastice, odnosno pogodnosti određenom broju studenata koji pohađaju međunarodne programe koje Ekonomski fakultet realizuje u saradnji sa Londonskom školom ekonomije i FREIE Univerzitetom iz Berlina, na taj način što je omogućila realizovanje nastave od strane profesora Ekonomskog fakulteta i polaganje ispita, kojim činjenjem je izvršila krivično delo Povreda ravnopravnosti“, doslovno piše u krivičnoj prijavi koju je objavio više medija bliskih režimu.
„Studenti koji hoće da uče“ zameraju dekanki da je omogućila grupi akademaca koji na Ekonomskom fakultetu pohađaju dva međunarodna programa, da nesmetano slušaju nastavu i polažu ispite, dok drugi ti ne mogu zbog blokade koja traje mesecima.
Zbog ovog „greha“ hitno saslušanje Žakline Stojanović urađeno je po nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu.
„Obaveštena je da saslušanje mora biti obavljeno u roku od dva sata od trenutka telefonskog pozivanja. Na molbu da se zbog ranije zakazanih službenih obaveza, saslušanje odloži za naredni dan, odgovoreno je da to mora biti danas ili će biti upućena patrola na adresu prebivališta. Dekanka se odazvala na poziv i dala je potrebne informacije povodom krivične prijave zbog navodno izvršenog krivičnog dela povreda ravnopravnosti iz člana 128 Krivičnog zakonika“, saopštio je detalje Dekanski kolegijum Ekonomskog fakulteta.
U delu akademske zajednice najnoviji manevar vlasti se tumači kao probni balon, budući da je, pre Stojanović, krivična prijava podneta protiv rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića, o čemu su javnost takođe izvestili studenti 2.0.
Po toj logici bi bilo očekivano da policija najpre pozove Đokić, ali je očito procenjeno da to ne bi prošlo blagonaklono u javnosti koja ovih dana zdušno staje u odbranu rektora koja maltene svakodnevno napadaju najviši funkcioneri vlasti.
Krivičnu prijavu protiv Žakline Stojanović Dekanski kolegijum Ekonomskog fakulteta vidi kao dodatni pritisak na Fakultet i akademsku zajednicu zbog principijelne podrške koju pružaju zahtevima studenata u blokadi, a isto poručuju i njene kolege sa Univerziteta koje su joj pružile podršku.
Žaklina Stojanović je rođena 27. septembra 1972.
Diplomirala je, magistrirala i doktorirala na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, na kome je prošla sve stepenice od asistentkinje pripravnice do redovne profesorke.
Predaje Ekonomiku agrara (na osnovnim studijama), Ruralni razvoj, Agrarnu ekonomiju i politiku, Finansijska tržišta i bezre (na master studijama) i Regionalni razvoj (na doktorskim studijama).
Oblasti njenog naučno-istraživačkog rada su agrarna ekonomija, finansiranje poljoprivrede, robna berza i hedžing, agrobiznis menadžment i agrarna i ruralna politika. U svojstvu stručnjaka najčešće o temama iz ovih oblasti govori u medijima.
Članica je više profesionalnih organizacija, između ostalog, European Association of Agricultural Economists, Naučnog društva agrarnih ekonomista Balkana i Naučnog društvo ekonomista Srbije.
Članica je i mreže međunarodnih eksperata u oblasti Poljoprivreda i hrana – Food Unique, navodi se u njenoj biografiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


