Žandarmerija je organizaciona jedinica Direkcije policije, Ministarstva unutrašnjih poslova i izvršava sve složene bezbednosne zadatke iz svoje nadležnosti, u skladu sa Zakonom o policiji i drugim zakonskim i podzakonskim aktima na celoj teritoriji Republike Srbije. Na osnovu plana angažovanja, koji odobrava direktor policije, a u skladu sa naredbama ministra policije, jedinica Žandarmerije u Kopnenoj zoni bezbednosti u opštinama Preševo, Bujanovac, Madveđa, Kuršumlija, Novi Pazar, Sjenica, Tutin i Prijepolje brine o administrativnoj liniji sa AP Kosovom i Metohijom i bezbednosti građana i teritoriji Republike Srbije – izjavio je za Danas uoči jučerašnje smene sa mesta komandanta Žandarmerije Bratislav Dikić povodom tvrdnji prištinskih medija da Žandarmerija Srbije patrolira u Kosovskom Pomoravlju.
Dikić ukazuje da „po Ustavu Republike Srbije ne postoji kosovska vlast, pa ni kosovska policijska služba, tako da Žandarmeriju ne interesuje njihovo mišljenje oko izvršenja zadataka jedinice Žandarmerije na teritoriji Republike Srbije“. On ističe da je „Žandarmerija spremna i osposobljena da izvrši sve zadatke na celoj teritoriji Republike Srbije, u skladu sa naredbama ministra i aktuelne izvršne vlasti“.
Pozivajući se na izjave gradonačelnika Kosovske Kamenice Šaipa Surdulija, prištinski dnevnik Koha ditore već dva dana izveštava o navodnom prisustvu srpske Žandarmerije u Kosovskom Pomoravlju, između sela Koračevo i Rogačića, o čemu su obaveštene i američke snage u sastavu Kfora. List najavljuje da će to, navodno, biti jedna od tema predstojećeg susreta premijera Srbije i Kosova Ivice Dačića i Hašima Tačija, 24. jula u Briselu. Iako u Kforu kažu da srpska policija ne prelazi administrativnu liniju, Koha tvrdi da postoji video-snimak na kom se vidi da srpska patrola nije u pratnji Kfora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


