Aleksandar Vučić, Foto: F.S./ATAImagesRafinerija u Pančevu nalazi se u procesu tople cirkulacije, a može da radi još četiri dana bez licence, potvrdio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na vanrednom obraćanju iz zgrade Predsedništva.
„Želimo da vas obavestimo da se Rafinerija NIS-a nalazi u tehnološkom procesu takozvane tople cirkulacije. Da to prevedem, u nekoj vrsti tihog hoda, još nije ugašena, ali je to niži režim rada u odnosu na uobičajeni“, objasnio je.
Vučić je naveo i koji je rok do obustave rada.
„Imamo još četiri dana do potpunog obustavljanja rada Rafinerije, ukoliko ne dođe do odobravanje licence od strane OFAC-a“, naglasio je.
Naša pozicija, kako je ponovio, postaje sve teža i dodao je da smo ni krivi ni dužni postali meta.
„Mi smo devet meseci prepisivali ono što su ruski prijatelji od nas tražili, a došli smo do toga da su nam sankcije uvedene kako smo i očekivali“, ukazao je Vučić.
Naša zemlja je dovedena u veoma tešku situaciju, dodao je.
„Nama je ostalo još danas i sutra da pokušamo da dobijemo operativnu licencu. Da li ćemo je dobiti zavisi od Amerikanaca“, poručio je on.
Vučić je govorio i o posledicama.
To su sekundarne sankcije. NBS je dobila upozorenje kao i sve poslovne banke da mogu da postanu predmet sankcija zbog poslovanja sa NIS-om, podsetio je.
Prema njegovim rečima, to znači da može da dođe do potpune obustave platnog prometa.
„Lično sam dobio garancije Amerikanaca da neće biti takvih sankcija za narodnu banku i poslovne banke i taj usmeni dogovor je funkcionisao. Nema ugrožavanja dok ne dobijemo obaveštenje od Amerikanaca da li su odobrili ili odbili licencu“, naveo je.
Biće nam ugroženo i funkcionisanje zdravstva, a prvenstveno Hitne pomoći, koja će ipak najmanje do 15. januara funkcionisati bez problema, dodao je.
Snabdevanje svih trgovinskih lanaca, i snabdevanje svim osnovnim namirnicama će, takođe, biti ugroženo.
„Ugrožena je i proizvodnja svih ključnih resursa, uključujući proizvodnju struje, što može izazvati nesagledive posledice“, upozorio je Vučić.
Ugroženo će, kako je naveo, biti i poslovanje toplana u svim gradovima i opštinama, gde temperatura u stanovima i kućama građana može biti niža od očekivane.
Dodatno, trpeće i transport, uključujući i javni prevoz, a kako je ukazao, neminovnost je i povećanje cene goriva.
Takođe, biće ugrožena i opšta bezbednost zbog slabije mogućnosti funkcionisanja policije, naglasio je Vučić.
On je podsetio da je NIS najveći veletrgovac, od kog mnoge male pumpe uzimaju gorivo.
„Ima mnogo malih pumpi koje kupuju od NIS-a i idu u maloprodaju. Ukoliko morate da uvozite naftne derivate rastu troškovi transporta, znači rastu cene“, objasnio je.
Dodatno, kako je naveo, biće ugroženo i snabdevanje poljoprivrednika jeftinijim dizelom.
Rafinerija će u ovom statusu moći da bude do 29. novembra, ponovio je Vučić.
„NIS je već krenuo da troši svoje operativne rezerve. Ukoliko ne bude dotoka nafte, odnosno ako ne dobijemo licencu, ostaće rezerve NIS-a od 55.000 tona dizela i 50.000 tona benzina“, otkrio je.
To, prema procenama, može da traje do 28. decembra, poručio je i dodao da je njihova procena da će nedostajati oko 50.000 tona dizela.
„Mi smo spremni odmah kao država da uđemo, da ne bi bilo nestašica, mi imamo 184.000 tona dizela i odmah ćemo ga staviti svim veletrgovcima na raspolaganje“, otkrio je Vučić.
Naše rezerve su velike, naglasio je. Povećali smo u prethodne tri godine te rezerve za čak 72 odsto.
Dodao je i da imamo 19.172 tone benzina, koji se troši mnogo manje od dizela. Imamo i 68.166 tona mazuta, što nam je dovoljno za godinu dana rada.
„Naručili smo dodatnih 35.000 tona evrodizela i dodatnih 5.300 tona kerozina i platili sve. Ugovorili smo i dodatnih 38.000 tona benzina i 20.000 tona dizela koji će stići tokom decembra i januara“, kazao je predsednik.
Podsetio je da su Rusi obnovili Rafineriju i uveli modernu tehnologiju.
Napravili su moderniju i uspešniju kompaniju“, naglasio je.
Sankcije su rezultat političkih pritisaka, a ne rezultat prava, pravde ili nečega drugog, poručio je Vučić.
Mi smo u ovoj godini tri puta menjali vlasništvo NIS-a i svaki put smo imali pravo preče kupovine. I u februaru i u maju i u septembru ove godine. I 2022. godine smo imali kada je Evropa uvela sankcije, dakle četiri puta smo imali pravo preče kupovine, naveo je.
Nijednom nismo to uradili, pustili smo Rusima da odluče i da prodaju Rusima, kazao je.
Ponovio je da Srbija želi da bude fer prema Rusiji i da ih pusti da oni pronađu rešenje za svoje vlasništvo, iako smo imali zakonske mogućnosti da to uradimo na drugačiji način.
On je pitao Amerikance kako misle da prodamo nešto što nije u našem vlasništvu.
„Moj predlog je bio da damo još 50 dana vremena da se pronađe novi kupac za NIS, želimo svaki uspeh ruskoj strani u tome, ne mešamo im se u izbor, voleli bismo da su nama to prvo ponudili“, rekao je.
Vučić je naglasio i da su veće šanse da nam Amerikanci ne daju operativnu licencu, nego da nam daju.
Kako su ranije jutros preneli mediji, Rafinerija u Pančevu obustavila je proizvodnju.
Pogoni su ušli u tzv. toplu cirkulaciju. Topla cirkulacija je termin kada sistemom cirkuliše jedna količina sirovina kako bi sistem ostao funkcionalan.
Podsećamo, američke sankcije Naftnoj industriji Srbije stupile su na snagu 9. oktobra, nakon što su više puta odlagane.
Prema najavama državnih zvaničnika, ocenjeno je da Rafinerija ima sirove nafte do utorka, 25. novembra, odnosno do današnjeg dana. Zbog toga je Srbija isčekivala odluku iz SAD za novu licencu, jer Rafinerija u Pančevu troši poslednje zalihe sirove nafte za preradu.
Vlada Srbije održala je nekoliko sednica posvećenih upravo energetskoj situaciji u našoj zemlji.
Građanima su poslate optimistične poruke, da nema razloga za zabrinutost jer trenutno ima dovoljno svih energenata i da su obezbeđene rezerve.
Kada je reč o prodaji ruskog udela u NIS-u, pominjali su se različiti scenariji, a poslednji u nizu potencijalnih kupaca bila je naftna kompanija iz Abu Dabija. Ipak, pojedini energetski stručnjaci smatraju da je to samo paravan i da Rusi zapravo ne žele da prodaju svoj deo u NIS-u.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


