Vrednost radova na prvoj grinfild investiciji na jugu Srbije je devet miliona evra, a posao će u Fabrici obuće Geoksa dobiti 1.250 radnika, rečeno je juče na polaganju kamena temeljca za novu fabriku. Premijer Srbije Ivica Dačić koji je prisustvovao događaju, rekao je da će to biti veliki podsticaj daljem razvoju Vranja i doprineće kvalitetu investicija u Srbiji.
– Bitno je da se izborimo za svako radno mesto, da se sačuvaju sadašnja i otvaraju nova. Italija je zemlja sa kojom Srbija ima najviši nivo spoljnotrgovinske razmene i u tom pogledu je pretekla Nemačku i Rusiju – kazao je Dačić, navodeći da u Srbiji posluje više stotina kompanija iz Italije.
Direktor preduzeća Tehnik development Giano Gaetano Ambrosio, preduzeća koje radi u okviru Geoksa u Srbiji , podsetio je da je ova vodeća svetska kompanija u oblasti obućarske industrije prisutna u 105 zemalja i da ima oko 1.300 prodajnih mesta u svetu.
– Ovim projektom obuhvaćena je izgradnja fabrike sa 1.250 zaposlenih koja će se oslanjati i na odgovarajuće lokalne strukture koje svojim kapacitetima mogu da obezbede sirovine i usluge. Fabrika na oko dvadeset hiljada kvadratnih metara, treba da bude izgrađena za deset meseci, nakon čega sledi montiranje proizvodnih mašina i zapošljavanje radnika – rekao je na svečanosti u Industrijskoj zoni u Vranju Gaetano Ambrosio.
Objasnio je da početak izgradnje fabrike u Vranju kasni godinu dana zbog različitih problema, pa je Tehnik development morao da počne manju proizvodnju u iznajmljenoj hali u Vranju, gde je zaposleno oko 200 radnika. Gradonačelnik Vranja Zoran Antić je rekao da „počinje nova etapa u razvoju Vranja, ali i juga Srbije“.
– Dolazak svetski poznate kompanije ne znači samo nova radna mesta već će doprineti i razvoju kooperantske mreže dobavljača – istakao je Antić.
Vlada Srbije je kompaniju Geoks za izgradnju i otvaranje fabrike u Vranju subvencionisala sa 11,2 miliona evra, a gradu Vranju je dala 100 miliona dinara za uređenje zemljišta u Slobodnoj zoni, što je bio preduslov da može da počne izgradnja fabrike. Geoks je prilikom potpisivanja ugovora sa Vladom Srbije u oktobru 2011. godine najavio da će u fabriku u Vranju uložiti 15,8 miliona evra. Premijer Dačić tokom popodneva imao je i razgovore sa predstavnicima sindikata Jumka i Simpa, navodeći značaj očuvanja proizvodnje i pronalaženje strateških partnera za ove dve kompanije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


