Inflacija pala na 2,9 odsto, na najniži nivo od aprila 2021. godine 1Foto: N. I. / Danas

Godišnja inflacija u septembru iznosila je 2,9 odsto, a u odnosu na avgustu potrošačke cene su smanjene za 1,6 odsto.

Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u septembru 2025. godine u poređenju sa decembrom 2024. godine u proseku su povećane za 1,9 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku.

Inflacija pala na 2,9 odsto, na najniži nivo od aprila 2021. godine 2
RZS

U odnosu na avgust, u septembru su smanjene cene hrane i bezalkoholnih pića za 4,5 odsto, rekreacije i kulture za 3,2 odsto, opreme za stan i tekuće održavanje za 1,1 odsto i odeće i obuće za 0,2 odsto.

Rast cena je zabeležen u grupama stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva, transport i restorani i hoteli za po 0,5 odsto,  alkoholna pića i duvan su poskupeli za 0,4 odsto, a zdravstvene usluge za 0,2 odsto. 

U odnosu na septembar prošle godine, hrana i bezalkoholna pića su skuplji za 1,7 odsto. Najveći rast cena zabeležen je kod kafe i kakoa, 23,8 odsto i voća 14,9 odsto.

Povrće je jeftinije nego u lanjskom septembru za 9,5 odsto, a mleko, sir i jaja za jedan odsto.

Duvan je skupji za pet odsto, vino za sedam odsto, a alkoholna pića za 4,5 odsto.

Lekovi su skuplji pet odsto, a medicinske usluge 8,4 odsto.

Gorivo je na godišnjem nivou bilo skuplje 1,3 odsto, dok će poskupljenje struje ući u obračun u indeksu potrošačkih cena u oktobru.

Vlada je donela uredbu o ograničenju marži koja je stupila na snagu 1. septembra ove godine.

Narodna banka je pre nekoliko dana u obrazloženju odluke o referentnoj kamatnoj stopi saopštila da je „kao rezultat Uredbe o posebnim uslovima za obavljanje trgovine za određenu vrstu robe Vlade Republike Srbije, kojom su na šest meseci ograničene marže u trgovini na veliko i malo na 20 odsto, međugodišnja inflacija u septembru znatno usporila, na nivo oko centralne vrednosti cilja, kao i da će nastaviti relativno stabilno kretanje na sličnom nivou do kraja godine“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari