Foto: Shutterstock/Dragan MujanKompanije Ziđina – „Serbia Zijin Mining“ Bor i „Sino-Zijin Resources“ iz Pekinga osnovale su krajem prošle godine novu firmu u Srbiji – „Malka Golaja Mining d.o.o.“, koja je registrovana u Zaječaru.
Kako piše eKapija, prema osnivačkom aktu usvojenom 6. decembra, Ziđin Majning je u novom preduzeću vlasnik 95 odsto udela, dok kompanija „Sino-Zijin Resources“ iz Pekinga ima preostalih pet odsto. Pretežna delatnost kompanije biće eksploatacija ruda crnih, obojenih i plemenitih metala.
Ukupni osnovni kapital firme iznosi 120.000 dinara, a direktor kompanije je Jongding Su, državljanin Kine.
Prema informacijama sa zvaničnog sajta, „Sino-Zijin Resources“ funkcioniše kao centar za istraživanje resursa, geološke inovacije i razvoj međunarodnih stručnjaka. Kompanija je osnovana u avgustu 2020. godine sa početnim kapitalom od 520 miliona juana. Kao deo „Zijin Mining Group“, „Sino-Zijin Resources“ je visoko-tehnološko preduzeće koje ima ambiciju da postane svetski lider u geološkim istraživanjima.
Novoosnovano preduzeće u Srbiji nosi isto ime kao i novootkriveno ležište bakra i zlata Malka Golaja, koje se nalazi sedam km jugoistočno od rudnika Čukaru Peki.
Nedavno je saopšteno da je na projektu Timok otkriveno značajno ležište bakra i zlata. Nalazište Malka Golaja, ssadrži procenjenih 2,81 miliona tona bakra sa prosečnim sadržajem od 1,87% i 92 tone zlata sa sadržajem od 0,61 g/t.
Ove procene odnose se na ukupnu količinu metala u rudnoj masi, što iznosi oko 150 miliona tona mineralizovanog materijala. Uz to, istraživanja pokazuju da je ležište otvoreno na periferiji, što ukazuje na dalji potencijal za proširenje resursa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


