Beograd mora na nove izbore: Gradska vlast se kocka sa životima građana 1Foto FoNet Milica Vučković

Poslednjih meseci, a posebno poslednjih dana beogradske vlasti su pokazele potpunu odsutnost odgovornosti i upravljanja. Pokazalo se da u kriznim situacijama Beograd nema gradonačelnika, ali ima ćutanje, improvizaciju i prebacivanje krivice na druge. Zbog svega toga Beograd mora na nove izbore, jer se aktuelna gradska vlast kocka sa životima građana“, smatraju sagovornici Danasa.

*Grad se vodi bez političke snage, bez autoriteta i bez poverenja

Napominju da je bila dovoljna i najmanja zima da se vidi potpuna neozbiljnost, nespremnost i nesposobnost onih koji vode grad. Zbog izostanka odgovornosti Beograd je poslednjih dana praktično paralisan. Beograd nije stao zato što je pao sneg. Stao je zato što je još jednom ogoljeno da grad nema upravljanje, već improvizaciju. Sneg je bio predvidiv, a kolaps je, međutim, posledica političke odluke da se grad vodi sa minimumom kapaciteta, bez rezervi, bez plana za loš scenario i bez jasne hijerarhije odgovornosti.

Nikola Radin, Beograd u pokretu, lična arhiva
Nikola Radin, Beograd u pokretu, lična arhiva

* Šapiću Beograd služi kao politički poligon za lične ambicije i eventualnu predsedničku kampanju

„Ovo nije pitanje jednog incidenta, već kontinuiteta lošeg upravljanja. Kada grad nema plan, komunikaciju i liderstvo, legitimno je pitanje da li ovakva vlast uopšte ima mandat da donosi odluke u ime Beograđana“, napominje u razgovoru za Danas Nikola Radin, izvršni direktor „Beograda u pokretu“.

On dodaje da je svima u Beogradu jasno da su Beogradu neophodni novi izbori. Na svakom koraku se oseća, kaže, da aktuelni gradonačelnik (Aleksandar Šapić) nema stvarnu podršku za projekte koje sprovodi – ne samo u javnosti, već ni unutar sopstvene stranke. Grad se vodi bez političke snage, bez autoriteta i bez poverenja.

„Odsustvo gradonačelnika Šapića u ovim kriznim situacijama dodatno produbljuje problem. Njegovo ponašanje jasno ukazuje da mu Beograd sve više služi kao politički poligon za lične ambicije i eventualnu predsedničku kampanju, a ne kao grad kojim se svakodnevno upravlja. Beograd danas nema gradonačelnika koji je prisutan, odgovoran i posvećen – i to je suštinski razlog zašto su novi izbori neminovni“, pojašnjava nap sagovornik.

On dodaje da je niz razloga zbog kojih su novi izori neophodni. Jer grad se ove godine dodatno zadužuje, cene komunalnih usluga rastu, dok istovremeno nema nijednog ozbiljnog kapitalnog projekta koji menja kvalitet života građana. Umesto razvoja, Beograd dobija skuplje račune i sve veći dug.

„Pre novih izbora, neophodno je otvoriti i pitanje sistemskih promena. Zakon o lokalnoj samoupravi mora da se menja, a gradonačelnik Beograda treba da se bira direktno na izborima – sa jasnim programom, jasnim idejama i timom ljudi koji snose punu političku odgovornost za ono što rade. Beograd ne može više da se vodi improvizacijama i zatvorenim dogovorima, već otvoreno i pred građanima“, napominje Radin.

Miloš Pavlović, odbornik Narodnog pokreta Srbije, pojašnjava da Šapić nije u  Srbiji i Beogradu, a da se neformalni gradonačelnik Luka Petrović krije.

Beograd mora na nove izbore: Gradska vlast se kocka sa životima građana 2
foto (BETAPHOTO/MILAN ILIĆ)

*Beograđani su još 2022. godine rekli da ne žele da SNS upravlja glavnim gradom

I Stefan Simić, odbornik Pokreta slobodnih građana u beogradskom parlamentu smatra da je za izbore u Beogradu zrelo odavno, jer su Beograđani još 2022. godine rekli da ne žele da SNS upravlja glavnim gradom, ali su oni na silu i krađom izbora uspeli da se održe.

„To koliko je ova vlast nesposobna, korumpirana i populistička je ovaj sneg samo ogolio, jer se pokazalo da su sve njihove priče o pametnom i socijalnom vođenju grada pale sa padavinama koje su daleko od nikad viđenih“, ističe Simić.

Prema njegovim rečima aktuelna gradska vlast ne zna da vodi nijedno javno preduzeće.

„Jedino čime se bave jeste marketing, pa umesto da dobijemo usluge, koje su preskupe i koje su ponovo poskupele, građani dobijaju vaučere i neplaćanje prevoza i bazena kao zamensku vrednost. Siguran sam da bi im bilo draže da su umesto toga dobili stabilno grejanje, vodu, sigurne vrtiće i očišćene ulice od snega“, ocenjuje odbornim PSG i dodaje da se gradska vlast ovakvim nemarom direktno kocka sa životima građana, iako je PSG još u novembru upozoravao da postoji realna opasnost od kolapsa sistema u slučaju zimskih nepogoda.

Simić smatra i da je odgovornost pre svega na gradonačelniku. On podseća da je Beograd grad od gotovo dva miliona stanovnika, ali da nema gradonačelnika koji se njime bavi puno radno vreme.

„Imamo gradonačelnika koji obavlja još jedan posao i objektivno ne može da zna realne probleme građana. Kao opozicija nudimo konkretna rešenja, ali sa druge strane dobijamo ili napade ili tišinu. O sudbini Beograđana se ne odlučuje u Beogradu, već na nekom drugom mestu“, napominje odbornik PSG.

Beograd mora na nove izbore: Gradska vlast se kocka sa životima građana 3
foto (BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIĆ)

*Sistem u Beogradu nije zakazao, on ne postoji

Filip Blagojević, predsednik Gradskog odbora Novog DSS-a Beograd smatra da je za promenu vlasti u Beogradu na fer i poštenim izborima zrelo odavno. Snežni kolaps, kako kaže, nije nastao samo zato što je neko pogrešio ili zato što je „sistem zakazao“, već zato što sistema više nema, on je razoren.

„Više od decenije se institucije i javna preduzeća u Beogradu urušavaju nestručnim upravljanjem, korupcijom i zapošljavanjem samo podobnih. Posledica toga nisu samo kolapsi i nefunkcionisanje grada, već i ozbiljno ugrožavanje opšte bezbednosti građana“, smatra Blagojević.

Prema njegovim rečima Beograd je postao grad u kome zimi ne možete normalno da se krećete, a leti pojedine opštine mesecima nemaju vodu za piće, dok je kanalizacija nerešen problem u 21. veku. O metrou,kaže, i da ne govorimo.

„Ovu vlast moramo da smenimo, jer Beograd ne zaslužuje da ga stalno lažu i potkradaju. Ovaj grad zaslužuje funkcionalan sistem, odgovornu vlast i mnogo više od onoga što danas ima“, poručuje naš sagovrnik.

Beograd mora na nove izbore: Gradska vlast se kocka sa životima građana 4
foto: L.L./ATAImages

*Ne postoji godišnje doba koje Šapićeva vlast nije pretvorila u kolaps

I Natalija Stojmenović , poslanica Zeleno levog fronta smatra da ne postoji godišnje doba koje Šapićeva nesposobna vlast nije pretvorila u kolaps.

Grad je, kaže, cele godine zakrčen zbog besmislenih kružnih tokova. Od neplanske gradnje, od maja ne može da se diše, jer je Beograd jedno veliko toplotno ostrvo, a sada i sneg.

„Prosto svaka situacija pokazuje devastaciju gradskih preduzeća koju je SNS sproveo i posledice njihovih mafijaško korupcionaških odluka. Sneg je jedan, a razloga ima i previše da izbore imamo na svim nivoima“, napominje Stojmenvić.

Beograd mora na nove izbore: Gradska vlast se kocka sa životima građana 5
Foto FoNet Aleksandar Mijailović

*Izlaz iz katastrofe u koju nas je uvalio SNS nisu pojedinačni, već opšti izbori

Njen stav dli i Filip Tatalović, poslanik DS koji napoinje da kolaps zbog snega u januaru nije ništa novo za SNS vlast, već je logična posledica poslovične nesposobnosti i negativne selekcije koja je usađana u politički DNK te razbojničke družne. Stoga, kako kaže, situacija u Beogradu u tom pogledu nije ništa gora nego u Vladimitovcima, Sjenici ili Novom Pazaru, samo je vidljivija.

„Zato jedini izlaz iz katastrofe u koju nas je SNS doveo predstavljaju izbori, ali ne pojedinačni, za jedan grad ili opštinu, već opšti, kao jedino rešenje za kraj naprednjačkog zuluma“, zaključuje poslanik DS.

Beograd mora na nove izbore: Gradska vlast se kocka sa životima građana 6
foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Na naše pitanje da li je zaista vreme za izbore u glavnom gradu, kako to smatra opozicija, odgovor nismo dobili od Nikole Nikodijevića, predsednika gradskog parlamenta, ali ni od odbornika SNS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari