Foto: GrO POKS Kragujevac
Polaganjem venca kraj spomenika kralju Aleksandru Prvom Karađorđeviću kod Sokolane u Staroj radničkoj koloniji kragujevački POKS je obeležio godišnjicu njegovog ubistva.
Pokret obnove Kraljevine Srbije podseća javnost da se danas obeležava godišnjica atentata u Marselju 1934. godine, u kojem je tragično stradao Viteški Kralj Aleksandar I Karađorđević ujedinitelj jedan od najvećih vladara u istoriji Srbije.
„Kralj Aleksandar I Karađorđević bio je najoklevetaniji srpski vladar, ali i jedan od najznačajnijih državnika u istoriji Srbije i jugoistočne Evrope. Pod njegovim vođstvom stvorena je država veća od Dušanovog carstva, koja je objedinjavala sve južnoslovenske narode pod jednom krunom i jedinstvenim imenom” istakao je u svom obraćanju javnosti i medijima Milan Tanović Tane, predsednik GO Pokreta obnove Kraljevine Srbije.
Po njegovim rečima atentat u Marselju bio je prvi veliki teroristički akt nacističkog doba u Evropi i učinjen je po nalogu i u sadejstvu više zločinačkih organizacija i ideologija – ustaša, komunista, bugarskog VMRO-a i italijanskih fašista. Kralj Aleksandar bio je prva žrtva nacizma u Evropi, ubijen jer se suprotstavio razbijanju Balkana i planovima sila koje su želele da unište srpski narod i njegovu državu.
– Kralj je bio i veliki i časni vojnik koji je direktno učestvovao u oba balkanska rata i Velikom ratu. Sa svojim narodom je prešao Albaniju peške i delio sudbinu sa njima. Kralj je bio i vernik pravoslavni i Srbin i Jugosloven, Evropljanin. Ujedinio je Srbe i druge narode i ujedinio SPC, kaže Tanović.
U februaru 1934. Potpisao je Balkanski pakt. To je bio savez Jugoslavije, Rumuniju, Turske i Grčke. Cikj saveza je bio da se ojača sigurnost drzavnih granica na Balkanu. Aleksandar je prvi uvideo opasnost fašističkih i nacističkih ideja koje će dovesti do II Svetskog rata.
– Vredi podsetiti da su komunisti i ranije pokušavali atentate na Kralja Aleksandra, vođeni mržnjom prema monarhiji, državi i svemu što je simbolisalo nacionalno jedinstvo i red. Uprkos nepravdama i lažima koje su mu decenijama pripisivane, istorija sve jasnije pokazuje da su njegovi ideali – čast, red, jedinstvo i vera u snagu srpske države — večne vrednosti koje i danas nedostaju našem društvu, zaključuje Milan Tanović.
Neka je večna slava i hvala Kralju Aleksandru I Ujedinitelju, prvom borcu protiv nacizma i čuvaru ideje slobodne i dostojanstvene Srbije, poručili su za kraj članovi GrO POKS Kragujevac.
Više vesti iz ovog grada čitajte a posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


