Više od 25.000 građana Užica, Prijepolja, Priboja, Nove Varoši, Arilja, Kosjerića, Požege, Bajine Bašte i Čajetine do juče je potpisalo inicijativu o izmeni već izmenjenog Zakona o regionalnom razvoju, koji je Narodna skupština Srbije usvojila početkom meseca.

  Kako je Danasu rekao Tihomir Petković, predsednik užičkog odbora DSS, inicijativa koju je pokrenula ta stranka zajedno sa PUPS, a podržale je SNS i NS, kao i druge organizacije, trebalo bi da bude predata Narodnoj skupštini Srbije do kraja meseca, kada se očekuje da će biti prikupljeno 30.000 potpisa.

Iako centralna vlast tvrdi da je podela Srbije na pet statističkih regiona (od kojih region Šumadija i Zapadna Srbija obuhvata Zlatiborski okrug, čime Užice gubi šansu da postane regionalni centar) posledica isključivo ekonomskih principa i potrebe za ravnomernim razvojem, te da nema nikakve veze sa administrativnom podelom, malo je onih koji zaista u to i veruju. Vlasti se posebno zamera što je prethodno zakonsko rešenje o sedam statističkih regiona, među kojima je bio i region Zapadna Srbija, izmenila nakon ucena pojedinih bošnjačkih stranaka, čiji je cilj da ta etnička zajednica bude u jednom regionu.

– Planirali smo da akcija traje do kraja maja, do kada se nadamo da ćemo prikupiti 30.000 potpisa i predati ih Narodnoj skupštini. To je zakonski osnov za pokretanje procedure o izmeni tog zakona – rekao je za Danas Tihomir Petković, predsednik užičkog odbora DSS.

Petković navodi da su državni funkcioneri ozbiljno shvatili tu inicijativu, jer je nedavno Užice posetio Mlađan Dinkić, ministar ekonomije i regionalnog razvoja, kada je pojašnjavao sadržaj tog zakona i najavio izmeštanje Agencije za finansiranje i osiguranje izvoza iz Beograda u Užice.

– Dokaz o ozbiljnosti naše inicijative je i izjava predsednika Borisa Tadića, koji je na osnivačkoj skupštini Ujedinjenih regiona Srbije rekao da je bitnije očuvanje Srbije nego regionalna podela i da tek od 2015. godine očekuje da zaživi regionalizacija. Pored toga, Slavica Đukić-Dejanović, predsednica Narodne skupštine, izjavila je da će našu inicijativu, čim je dobije, staviti u skupštinsku proceduru – rekao je Petković, zaključivši da su inicijativu u pojedinim opštinama Zlatiborskog okruga podržale i vladajuće stranke DS i SPS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari