Foto: Nebojša DanilovićStanari preko dvadeset domaćinstava u Leposaviću se suočavaju sa mogućim gubitkom krova nad glavom. Dok većina stanara nema alternativnu, niti zna zbog čega mora da se iseli, konkretne pomoći ili reakcije nema ni od strane vlasti u Srbiji niti od međunarodne zajednice.
Sedamnaest porodica u selu Lešak i stanarima pet stanova dodeljenih preko Komesarijata za izbeglice Srbije u Leposaviću preti gubitak domova.
U Lešku, 17 porodica u Ulici Braće Matović dobilo je obaveštenje gradonačelnika Leposavića Ljuljzima Hetemija u kojem se nalaže da se, u roku od 30 dana isele, iznesu nameštaj i sami poruše svoje kuće.
Sa druge strane, u Leposaviću, nekoliko porodica je dobilo pozive, takođe od Hetemija da vrate ključeve i izađu iz stanova koje su dobili kao izbeglice. Kako RTS piše, stanari su se oglušili na pozive, ali se boje da opštinske vlasti uz pomoć policije mogu da ih izbace na ulicu.
Kako navode stanari, pretnje su dobijali od samog gradonačelnika Hetemija, a rečeno im je i da će, ukoliko sami ne izađu, doći policija da ih izbaci napolje.
Kosovska policija spremna da pomogne, ali Hetemiju
Zamenik komandira Kosovske policije za region Sever Veton Eljšani je za Danas potvrdio da će policija, ukoliko bude došlo do toga, reagovati i iseliti stanare u Ulici Braće Matović u Lešku.
“Nismo dobili ništa još, znamo da je dat rok od trideset dana, a posle toga ako opština bude tražila da mi iseljavamo te ljude, mi ćemo odrediti dan. Znači može biti baš 30. dan, dan ili dva posle toga, kad god mi mislimo da je u redu”, kaže Eljšani.
Do sada, povodom iseljenja izbeglih lica, oglasio se Komesarijat za izbeglice i migracije rekavši da se radi o nedopustivim pritiscima lokalne samouprave.
O tom slučaju je govorio i ministar spoljnih poslova Marko Đurić navodeći da prisilno iseljavanje i oduzimanje imovine od srpskih porodica predstavlja “teško kršenje osnovnih ljudskih prava i zabrinjavajući nastavak politika koje potkopavaju izglede za suživot i pomirenje”.
Deeply concerned by the latest instance of pressure and intimidation against the #Serb people in #Leposavic, carried out under the direction of Kurti’s regime. The forced eviction and seizure of property from Serb families represents yet another grave violation of fundamental…
— Марко Ђурић (@markodjuric) June 2, 2025
Ipak, osim saopštenja ili posete Srpske liste izbeglim licima kojima preti iseljenje, konkretnih mera od strane vlasti u Srbiji nema.
Sa druge strane reakcije nema ni od strane međunarone zajednice, koje su se do sada, prilikom zatvaranja srpskih institucija na Kosovu oglašavale makar saopštenjem.
Radosavljević: Meštani Leška kontaktiraće KFOR
Vladimir Radosavljević iz Srpske demokratije, koji je temu iseljavanja meštana Leška plasirao u javnost za Danas kaže da oni “nemaju ideju šta treba da rade”.
“Što se pravnog načina tiče, jedino advokat može da pokrene temu da su oni te lokale već predali za legalizaciju”, pojašnjava on.
Na pitanje da li međunarodna zajednica ikako može da utiče na odluku o iseljenju, naš sagovornik ističe da svi međunarodni faktori moraju da izvrše politički pritisak da bi se ovo pitanje rešilo.
“Koliko bi urodio plodom, to je pitanje. U dosta slučajeva Kurti radi po svom, oni ga kritikuju, ali on nastavlja po svom, tako da do sada nije urodio plodom ni politički pritisak EU niti SAD”, pojašnjava Radosavljević.
Kako navodi, meštani Leška u planu imaju kontaktiranje KFOR-a, jer on jedini ima mandat da nešto uradi.
“KFOR bi tu mogao da kaže “ovo ne može da se radi”. Ovi ostali mogu samo da osuđuju, ali ja se plašim da će Kurti nastaviti po svom, kao i do sada. Znači oni su svaki njegov potez osudili ali ništa se nije desilo, sve je ostalo samo na osudama”, kaže Radosavljević.
Na pitanje da li će izbacivanje ljudi iz domova, biti dovoljan razog za intervenciju KFOR-a, ili uticaj međunarodnih faktora, Radosavljević kaže da samo ostaje da se tome nada.
“Ja jedino mogu da verujem da ćese to desiti, da se nadam i da kao politički predstavnik Srba iz opštine Leposavić zahtevam od njih da zaustave ovaj očito etnički motivisan potez”, kaže on.
Govoreći o rešenju, on ističe da bi trebalo izvršiti pritisak na opštinu, jer je tu odluku donela opština.

“Hetemi je potpisao tu odluku, niko drugi, treba da se izvrši pritisak, jer kako su je doneli, mogu i da se povuku”, zaključuje sagovornik Danasa i dodaje da će Srpska demokratija biti uz narod dok se ovo ne reši, te da neće dozvoliti da se sruši nijedna kuća, niti iselu bilo koja porodica.
Do objavljivanja ovog teksta, odgovor nismo dobili na mejl koji smo poslali na adrese KFOR-a, i ambasada SAD, EU i Nemačke u Prištini.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


