Kako je studentska akcija "Raspiši pobedu" izbacila Vučića iz koloseka: Vlast prvi put beži od izbora 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Više od šest godina prošlo je od političkog programa “Sporazuma s narodom” koji je na predlog opozicionog Saveza za Srbiju potpisalo više od 100.000 građana u protestu “Jedan od pet miliona”.

Studenti u blokadi su u nedelju ušli u sličan politički proces sakupljanja potpisa „Raspiši pobedu“ za mobilizaciju svojih pristalica. Prema nezvaničnim očekivanjima i procenama cifra bi mogla biti blizu, ili čak i veća od one iz marta 2019.

Iz Sporazuma je ispoštovana odluka o bojkotu nedemokratskih izbora, a SzS nakon toga nije dugo opstao. Od studenata se tek očekuje formiranje političke strukture koja bi učestvovala na narednim izborima i njen jasan program.

Ni za “Sporazum s narodom” predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, nije imao reči hvale, ali ga je ova studentska akcija dosta izbacila iz koloseka. Pa je požurio da, već u nedelju uveče, pred zatvaranje Ćacilenda okupi pristalice, a akciju nazove debaklom što zbog najavljenih više od 500 štandova širom Srbije, a bilo ih je 346, što zbog broja potpisa.

On kaže da će studenti “da prijave da su u Nišu sakupili 17.000, a da nemaju ni 1.500, kao i da će uz Kragujevca da prijave 9.800 ili 8.900, a nemaju ih ni 750”.

Vučić je ukazao i na, kako je rekao, tehničku sitnicu. On je naveo da u danu kada studenti budu prtedavali potpise za izlazak na izbore treba uporediti broj potpisa koji će da objave sa onim koji će da predaju, te da će sve će biti jasno.

Sagovornici Danasa akciju smatraju uspešnom.

Kako je studentska akcija "Raspiši pobedu" izbacila Vučića iz koloseka: Vlast prvi put beži od izbora 2
foto FoNet Milica Vučković

Aleksandar Ivković, novinar Savremene politike, za Danas poredeći skupljanja potpisa i potpisivanje Sporazuma sa narodom sa ovom studentskom akcijom, kaže da su ti potpisi od pre šest godina bili simbolički akt podrške političkim ciljevima tadašnje koalicije Savez za Srbiju, uključujući bojkot izbora 2020, koji jeste sproveden i koji je izazvao neke političke posledice.

– To što sam SzS i bojkot nisu značajnije uzdrmali vlast je splet više faktora – snažniji i bolje organizovan režim, povoljnije javno mnjenje i međunarodne okolnosti za njih nego što su danas i slično – navodi on.

Prema njegovim rečima, sakupljanje potpisa, sem ako nije vezano za narodni inicijativu ili referendum, uvek ima pre svega simboličku i marketinšku vrednost.

Potpisi neće „propasti“

– To su postigli i potpisi 2019, ali naravno da je nedeljno potpisivanje postiglo daleko veći efekat, kako zbog mnogo većeg broja prikupljenih potpisa u jednom danu, zbog veće vidljivosti te akcije, tako i zbog činjenice da je studentski pokret sada politički znatno snažniji opozicioni akter nego što je to bio Savez za Srbiju – objašnjava on.

Kako dodaje, u smislu pokazivanja snage, podrške i legitimiteta među opozicionom javnošću, nedeljna akcija je i te kako postigla svoj cilj, tako da ti potpisi svakako neće „propasti“.

– Međutim, potpisivanje je imalo još jedan cilj, a to je sakupljanje kontakata simpatizera studentskog pokreta. Ukoliko ti podaci budu iskorišćeni na pravi način u kampanji, uspeh akcije će biti još dodatno (i značajno) veći – ističe Ivković.

Slično kaže i Dejan Bursać, naučni saradnik na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju.

Kako je studentska akcija "Raspiši pobedu" izbacila Vučića iz koloseka: Vlast prvi put beži od izbora 3

On ne vidi razlog zašto bi sakupljeni potpisi propali, budući da ovo nije bila konkretna inicijativa za raspisvanje izbora koju će neko u Skupštini da stavi u fioku i nikad je ne stavi na dnevni red.

Loptica u SNS dvorištu

– Ovo je bila akcija mobilizacije i prikupljanja kontakata aktivista studenstke liste koja se očigledno sprema. U tom smislu, mislim da je akcija uspešna u političkom smislu. Pokazala je je veliku mobilizacionu snagu, da tonus podrške pokretu ne opada i da je ogroman broj ljudi spreman da se ngažuje i pruži podršku tom pokretu – navodi Bursać.

To sve, kaže, stvara problem za SNS i za njene aktiviste i članove.

– Jer SNS opet mora da se pravda zašto izbegava parlamentarne izbore. To sve budi crva sumnje u glavama njihovih glasača koji su navikli da je ta stranka jaka i samopouzdana i da uvek izlazi na izbore. Između ostalog i zato što je sigurna u svoje pobede, jer se izbori održavaju po njihovim pravilima i na njihovom terenu. A sada od te igre i tog takmičenja beže, jer ne mogu da pobede – opisuje on.

I zaključuje da sad loptica u polju SNS te da je studentska akcija i u tom smislu vrlo uspešna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari