Konstitutivna sednica Skupštine pomerena za 17 časova zbog suđenja Tačiju 1Foto: Bet/SC Chamber UN/Loey Felipe

Iako najavljena za danas u podne, konstitutivna sednica kosovske skupštine ipak će početi kasno popodne, odnosno u 17 časova, potvrdio je bivši predsednik skupštine, Dimalj Baša.

Kako je potvrdio, u pitanju je bio zapravo zahtev Vjore Čitaku, poslanice PDK.

Ona je pomeranje termina tražila zbog toga što se, kako je kazala, istovremeno u Hagu vodi ročište na kom se iznose završne reči u slučaju Hašima Tačija i saoptuženih.

Sednica će se danas održati više od mesec dana od održanih vanrednih parlamentarnih izbora na Kosovu.

Pobednik na ovim izborima, kada su u pitanju albanske partije, je Pokret Samoopredeljenje koji je, prema procenama, u Skupštini osvojio 57 mandata.

Od srpskih partija, najviše je mandata osvojila Srpska lista – devet.

Sinoć je u Prištini održan sastanak parlamentarnih stranaka, na kom jedino nije prisustvovala Srpska lista, ali je na njemu dogovoreno da se za potpredsednike Skupštine glasa u paketu.

Dnevni red danas predviđa verifikaciju mandata poslanika, njihovo polaganje zakletve, kao i izbor predsednika i potpredsednika.

Albanski poslanici, uglavnom iz redova Samoopredeljenja, veruju da će danas uspeti i da započnu sa formiranjem vlade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari