Foto: Milan Maricic / ATAImagesLiga socijaldemokrata Vojvodine-Vojvođani je ocenila da je vlast Srbije „brutalnim nasiljem nad studentima i građanima“ na sinoćnom protestu u Kampusu Univerziteta u Novom Sadu sprovela „Drugu Novosadsku raciju“ i tražili nezavisnu istragu i ostavke Aleksandra Vučića i ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića.
„Ono što se dogodilo nije samo još jedan brutalan čin represije. To je otvoreni napad na autonomiju Vojvodine, na autonomiju Univerziteta i na slobodu svakog građanina“, piše u saopštenju te opozicione stranke.
Navedeno je da je država sinoć u Novom Sadu „pokazala svoje pravo lice – lice sile, nasilja i terora“ jer su policija i žandarmerija upale u Kampus, tukle studente, profesore i građane, zasipale ljude suzavcem i šok bombama „kao da su okupatori, a ne služba koja bi trebalo da štiti sopstveni narod“.
„Novi Sad je pretvoren u poligon državnog terora. Ovo više nije pravna država. Posle Druge Novosadske racije pravne države u Srbiji nema. Vlast je zauvek izgubila legitimitet jer je pokazala da joj ništa nije sveto, ni Ustav, ni zakoni, ni životi građana“, ukazala je LSV.
Liga je poručila ;da „neće proći pokušaj vlasti da strahom uguši svaki oblik otpora i slobode“ i da „Vojvođani neće klečati pred nasiljem“.
Tražili su punu odgovornost za nasilje, hitne ostavke Vučića i Dačića i pokretanje nezavisne istrage protiv svih koji su naredili i sproveli represiju nad građanima.
Pozvali su građane na miran protest ispred Skupštine Vojvodine i da „pokažu da sloboda i dostojanstvo ne mogu biti ugašeni suzavcem i pendrekom“.
„Poručujemo režimu Aleksandra Vučića da možete zauzeti fakultete, možete tući studente, možete terorisati građane, ali ne možete zaustaviti ideju slobodne Vojvodine i dostojanstvenog života“, ukazuje se u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


